شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۱۰۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۴ - 14 April 2021
همتی با بیان اینکه گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آنهاست، به اظهارات درباره پولهای بلوکه‌شده از سوی افراد مختلف واکنش نشان داد و آنها را فاقد سندیت دانست.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
  عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، به بیان نکاتی درخصوص بازار ارز پرداخت و تأکید کرد: چند ماه است که بازار ارز ثبات نسبی به خود گرفته است که حاصل تلاش مضاعف بانک مرکزی در این عرصه، و نیز همراهی صادرکنندگان و چشم‌انداز بهتر اقتصاد ایران است.

رئیس‌کل بانک مرکزی در واکنش به اظهارنظرهای مختلف درباره سرنوشت پولهای بلوکه‌شده ایران نیز این‌طور گفت که این روزها اشخاص مختلفی راجع به ارزهای ایران در بانکهای خارجی و سرنوشت آنها اظهار نظر و اطلاع‌رسانی می‌کنند. از آنجایی که اطلاعات مربوط به این منابع و وضعیت آنها در اختیار بانک مرکزی است، اظهارات افراد غیر مسئول در این مورد سندیت ندارد.

همتی تصریح کرد: بانک مرکزی سیاستها و برنامه‌های تأمین ارز  خود را همانند ماه‌های گذشته، بر مبنای ارزهای در دسترس و بدون تکیه بر منابع مسدودی تنظیم کرده است. طبعاً دسترسی به این منابع قدرت بازارسازی بانک مرکزی را افزایش خواهد داد.

وی در واکنش به گزارش صندوق بین‌المللی پول نیز گفت: ‌گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آنها است. انتشار یک تخمین اشتباه ازسوی صندوق، بدون اخذ تأیید از بانک مرکزی، همانند رفتار همراه با تبعیض آنها، زیبنده صندوق بین‌المللی پول نیست.

رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد: بانک مرکزی به‌دور از هیجانات غیرمنطقی و به‌صورت تدریجی متناسب با عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضای ارز در بازار ثانویه، این بازار را به‌سمت تعادل راهبری و مدیریت خواهد کرد.

به گزارش تسنیم صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا مدعی شده است ذخایر ارزی ایران که در سال 2018 بیش از 120 میلیارد دلار بوده در سال 2019 به 12 میلیارد دلار و در سال 2020 به 4 میلیارد دلار کاهش یافته است.
برچسب ها: همتی ، بانک مرکزی ، مجلس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: