شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۱۱۳۵۲
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱ - 25 December 2021
عضو هیأت رئیسه مجلس در این برنامه با بیان اینکه رئیسی انبار کالاهای استراتژیک را با ۲۰ درصد ذخیره تحویل گرفته است، گفت: دولت روحانی در چهار ماه اول امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده و این یعنی تورم.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس و نماینده مردم محلات و دلیجان در نهاد قانونگذاری کشورمان مهمان این هفته برنامه تلویزیونی «دستخط» بود که از شبکه 5 سیما پخش شد و به سوالات مختلف مجری برنامه پاسخ داد.

مجری برنامه در توضیحات ابتدایی این برنامه گفت: مهمان این هفته متولد 1343 در محلات استان مرکزی است و یکی از فعالین در عرصه سیاسی کشور، تحصیلکرده دانشگاه و حوزه و درس خارج فقه و اصول چندین نفر از بزرگان حوزه علمیه را طی کرده است، دکتری مبانی حقوق و فقه اسلامی دارد، ایشان که در حال حاضر عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی است، از مجلس هشتم تا الان نماینده مردم محلات بوده است و حرف های گفتنی از امروز مجلس برای ما خواهد داشت به خصوص که وی عضو کمیسیون صنایع و معادن هم بوده که با صنعت و اقتصاد کشور گره خورده است لذا آقای سلیمی به حرف ها و سوالات به روزی که الان برای شما مطرح است، پاسخ خواهد داد.

*سلام، خیلی خوش آمدید.

بنده هم خدمت جنابعالی عرض سلام و ادب و احترام دارم.

*اوضاع و احوال چه طور است؟

در سطح کشور به نظرم روند خوبی شکل گرفته و امیدی در مردم ایجاد شده است، علتش هم به نظرم تحرک خود دولت است. دولت یک تحرک خوبی را تجربه می کند و این به مرور آثار خودش را خواهد گذاشت.در حوزه واکسن شما دیدید با مقداری تحرک که دولت داشت، فضای جدیدی ایجاد شد. ما تا نزدیک 700 نفر در روز تلفات داشتیم، الان رسیده است به زیر 100 نفر، نزدیک 50 و خُرده ای. در بحث مرغ، تخم مرغ، روغن و ... 20 درصد انبار کالای استراتژیک ما تامین بود، اینها جبران شده است.

*یعنی الان به لحاظ انبار مایحتاجمان تامین هستیم؟

در مایحتاج کشور ذخیره استراتژیک دارد، آن ذخیره استراتژیک تامین شده است.

*مخاطره ای که حس می کردیم رد شده است؟

بله، خطر بود! نمی دانم چرا این ها دستبرد زده بودند یا حالا به ذخایر استراتژیک طمع کرده بودند، به این معنا که از سطحی که باید پایین‌تر آمده بود، علتش را  متوجه نمی شدم ولی الان تقریبا اینها یک مقدار آرام گرفته است یا مثلا در بحث بدهی ها الان دولت پرداخت بدهی ها را شروع کرده و امیدی شکل گرفته البته هنوز دولت نتوانسته هماهنگ در همه عرصه ها ورود پیدا کند، یعنی لایه اول دولت الان تحرکش خوب است، ولی لایه های زیرین هنوز به اصطلاح آب به همان آسیاب دارد می‌ریزد و آنها هم باید پویا باشند.

بله، کشور مشکلاتی دارد، اینها را ما می فهمیم گرانی را می فهمیم سوءمدیریت ها را می بینیم گاف هایی که در سطح بین المللی داده شده و اینها تبعات دارد و تبعاتش را می بینیم، تورم را می بینیم، سیل نقدینگی در دوره آقای روحانی حرکت کرده، باید اینها آرام آرام مدیریت شود آقای رئیسی به صراحت گفتند ماهی 10 هزار میلیارد تومان دارد بدهی می‌دهد! این 10 هزار میلیارد تومان یعنی چه؟ یعنی تورم! یعنی افزایش رشد پایه پولی. حدود 50 هزار میلیارد تومان در چهار ماه اول سال از بانک مرکزی استقراض کرده بودند!

من برای اینکه مسئله روشن شود مثالی بزنم. در قصه رتبه بندی معلمان، بحث 25 هزار میلیارد تومان و 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است، دعوا سر این بود که 6 ماهه 25 هزار میلیارد یا 12 هزار و 500 میلیارد تومان داده شود. دولت با 12 هزار و 500 موافقت کرد، آقایان گفتند این 25 هزار میلیارد تورم دارد؛ حالا شما ببینید سه ماه یا چهار ماه اول سال 50 هزار میلیارد تومان استقراض شده، ماهی 10 هزار میلیارد هم که بدهی دولت قبل داده می شود. نمی شود بگویی که با حلوا حلوا دهان شیرین شود، این کسری بودجه و استقراض را باید مدیریت کرد و یک شبه محال است سامان بگیرد، اینکه بعضی ها خیال می کنند با یک قیام و قعود، با یک جلسه، می شود، نخیر نیاز به تدبیر دارد.
اقتصاد علم است و دستوری نیست؛ همین بحث خودرو واقعا ما هم نمی فهمیم برای چه؟ شخص آقای وزیر چند وقت مجلس آمدند و رسانه ها هم گفتند که ایشان گفته ما افزایش تولید خواهیم داشت و قیمت هم سعی می کنیم 15 درصد تا پایان سال کاهش دهیم. خب آقای وزیر این را گفته، چه کسی اطلاعات غلط به آقای وزیر داده؟ من خودم شخصا به وزیر گفتم آقای وزیر اطلاعات غلطی به شما دادند.

دولت شروع کرده باید کمکش کرد که بتواند تورم را کنترل و مدیریت و سرعتش را کم کند اگر همان موقع آن سبک مدیریت تغییر کرده بود، امروز این رنج را نداشتیم، فعلا دولت در حال احیای این اقتصاد است به نظرم در این گام اول پرقدرت وارد شده، یعنی به اصطلاح پرتحرک وارد شده، دولت باید برنامه هایش را به مردم بگوید. این را ما اعتقاد داریم و هر کجا خطا کند رصد می کنیم،  مثل قصه افزایش قیمت خودرو.

* تکلیف این افزایش قیمت خودرو چه شد؟

ما در جلسه روز یکشنبه کمیسیون که با حضور وزیر تشکیل شد، شدیدا معترض بوده و به وی گفتیم دو حالت دارد شما یا باید اجازه دهید واردات خودرو آزاد شود، بعد هم بگویید قیمت خودرو داخلی آزاد و هر دو آزاد آنجا را آزاد کنید این هم آزاد. نمی شود انحصار تولید دست چند شرکت خاص باشد بعد قیمت هم اینها هرطور می خواهند بدهند. انحصار باعث شده که در وهله اول مدیریت بازار دست اینها باشد و بازار را هر طور بخواهند مدیریت کنند و دوم اینکه باعث شده به کیفیت نپردازند. چرا در تلقی مردم این است خودروی مثلا پراید سال اولی که تولید شد کیفیتش بالاتر از سال پایانی بود که تولید شد، صرف تغییر آیینه و چراغ، افزایش کیفیت نیست. این انحصار باعث این مشکل و معضل و چالش است. ما می گوییم حالا که انحصار است و شما از آن طرف اجازه واردات هم نمی دهید باید راهکاری داشته باشید چرا که خودروسازان یارانه ویژه می گیرند. من مثال بزنم آیا ارزان ترین انرژی در بحث برق و غیره از سوی خودروسازان استفاده نمی شود؟ استفاده آنها با یارانه است، ما به خودروساز یارانه می دهیم همچنین آنها تسهیلات ارزان قیمت نیز از بانک ها گرفتند. مشکل عمده این است چرا باید حدود 25 هزار نفر در خودروسازی، کارگر مازاد باشند؟ این نماینده چند نفر را توصیه کرده، آن وزیر چند نفر را توصیه کرده، این مدیر عامل چند نفر را به خط کرده، آن امام جمعه همین طور، آن صاحب منصب هم همین طور؛ فرقی نمی کند چرا این آقا زیر بار رفته است؟

*25 هزار نفر؟!

بله. این از جیب چه کسی برداشته می شود؟ از جیب مردم، آقایان اموال غیرمولد دارند، من اخیرا گفتم یکی از خودروسازان گاوداری دارد.

*برای خود خودروساز است؟

بله، از سال 90 یعنی به مدت 10 سال گاوداری دارد. تا چه زمانی می خواستند تجدید ارزیابی کنند این را بفروشند 10 سال زمان کمی است؟ الان وقتی انحصار داخل کشور است خودروساز هر چه را تولید کند بازار کشش دارد و می خرد. 

*این درست است ولی شما در قضیه لوازم خانگی هم ببینید زمانی بیشترین تولیدکننده های داخلی رشد کردند که کره ای ها که اصل ماجرا بودند...

قصه کُره را بنده داخل مجلس پیش کشیدم. ما اگر هفت سال این کار را کرده بودیم... شما می دانید الان نزدیک یک میلیون تلویزیون در انبارهایمان است، می دانستید؟ انبارها پُر است، یخچال نزدیک به 600، 700 هزار دستگاه در انبارهای ماست ما زمانی خودمان را ارتقا دادیم بعد هم آنها از پشت خنجر زدند، حالا با قدرت وارد شدیم، کشور دچار بحران نشد، یک زمانی اگر ما وارد این مسئله می شدیم کشور دچار بحران می شد، ما دقیقا با دقت زمان شناسی کردیم و این تصمیم دقیقی بود، زمانش خیلی دقیق بود، آنها خنجر زدند از پشت گفتیم بله، حالا که شما خنجر می زنید این هم نتیجه اش! زمان مهم بود ما در خودرو اعتقادمان این است که فعلا باید ما این خودروسازان را وادار به تکاپو کنیم.

*الان آقای وزیر این دلایل را قبول کرد؟

بنا بر این شد. آقای وزیر گفتند شما چند نفر را بگذارید بیایند بررسی کنند که مبنای افزایش قیمت چیست؟ بنا شد گروهی به عنوان نماینده بروند و بررسی کنند. ما در مجلس فقط ناظریم و دخالت کننده در تصمیمات اجرایی نیستیم. به آقای وزیر هم گفتیم اگر اینها به نتیجه رسیدند شما تجدیدنظر کنید، قول دادند که هر چه سریع‌تر بررسی شده و اگر به نتیجه رسیدند، تجدیدنظر کنند.

*تلاش کدام وزارتخانه ها را بهتر می بینید؟ کدام وزارتخانه ها نیاز دارند بیشتر تحرک کنند؟

برخی وزارتخانه ها پرتحرک هستند واقعیت این است که به نظرم وزارت خارجه تا کنون دقیق عمل کرده، درست است که مردم در داخل از اقدامات آنها اطلاع نداشته باشند، باز اعتقادم این است که وزارت ارتباطات خوب کار می کند آقای زارع پور بدون سر و صدا جلو می رود. چون میدانید در بخش ارتباطات خیلی مشکل داریم سرمایه گذاری نشده، ترافیک و منحنی آن به شدت در حال افزایش است،از آن طرف سرمایه گذاری دربخش ارتباطات کم است، ما می دانیم سال آینده با مشکل مواجه می شویم علتش هم این است ترافیک بالا می رود و سرمایه گذاری نشده و آقای زارع پور دنبال این است که این را هم‌تراز کند و اقدامات خوبی را انجام داده است، البته اگر شرکت ها هم با او همراهی کنند. اگر شرکت های مخابراتی همراهی کنند زارع پور پرتلاش است.

آقای ساداتی‌نژاد هم حرکت خوبی را شروع کرده و جست و خیزش خوب است در جهاد کشاورزی، 7 هزار میلیاردی که بودجه آورد این نشان داد که در دولت هم پر تحرک بوده است.

بعضی از وزارتخانه ها هم هستند که باید بیشتر بدوند؛ مثلا وزارت اقتصاد باید بدود، آقای خاندوزی به مردم قول ساماندهی بخش بورس را داده که باید بدود. اگر حرکت نکند ...

*این انذار حاج آقای محسنی اژه ای برای بورس انذاردرستی است؛ شما پیگیری کرده‌اید؟

بالاخره ببینید ما باید حرفمان نباید تغییر کند. ترک فعل، ترک فعل است فرق نمی کند زمان آقای روحانی باشد یا زمان کس دیگری باشد اگر در بورس ترک فعلی دارد صورت می گیرد قوه قضائیه باید ورود پیدا کند. 

*به غیر از وزارت اقتصاد دیگر کدام وزارتخانه ها باید بیشتر بدوند؟

وزارت آموزش و پرورش؛ درست است مدتی سرپرست نداشت و بدون سرپرست اداره می شد و وزیر تازه روی کار آمده ولی به هر حال وزارتخانه آسیب دید. وزارت علوم متوسط است.

*این قصه پزشک و اینها چیست که من هم نفهمیدم من رسانه ای هستم اما نفهمیدم که آیا کم است، زیاد است یا توزیعش مشکل دارد؟ گیر کار کجاست؟

ببینید دو نظریه است اینجا، یک نظریه داریم پزشک در کشور کم است چرا چون سیستان و بلوچستان که می روی پزشک متخصص نیست. شهر 400، 500 هزار نفری یک پزشک متخصص و یک جراح ندارد، یک نظریه دیگر می گوید ظرفیت پزشکی را افزایش دهیم اشکال ندارد، ولی زیرساخت های ما در حدی نیست که اگر ظرفیت را افزایش دادیم، این پزشک از نظر معلومات و دانش هم ارتقا پیدا کند. بعضی از کشورها پزشک دارند ولی پزشکان هایشان حاذق نیستند ما در ایران در بحث آموزش پزشکی فوق العاده ایم. 

شما ببینید وقتی سقف دریافت پزشکی که هیئت علمی و متخصص است و عمومی نیستف می شود 33میلیون، خب آن طرف پیشنهادات وسوسه انگیزی به اینها می دهند. 10برابر شاید هم بیشتر بعد هم می گویند هفته ای دو روز اینجا بیا. رفت و آمد هم راحت است بالاخره وسوسه می شوند و باید برای اینها اندیشه و فکر کرد.

مثلا باید تکلیف ارز 4200 تومانی مشخص شود که واقعا تصمیم ما چیست؛ حذف بشود یا حذف نشود.

*در صحبت های شما می خواندم که گفته بودید ارز 4200 تومانی اختیارش برای 80 میلیون است ولی دست 100 نفر است.

یعنی منفعتش را 100 نفر می برند و واقعا همین طور است و برای شرکت های بزرگ و خاص است، نه اینکه همه کشور این ارز 4200 تومانی گرفته باشند و فاسد باشند، ولی واقعیت این است ارز 4200 تومانی گرفته شده خوراک سگ وارد شده! ارز 4200 تومانی گرفته شده عصا وارد شده! من عددهایش را در مجلس گفته بودم.

میزان عصا، هویج خاص! برای چه؟! هویج خاص این طوری یادم می آید که در آمارها بود هویج خاص یا شامپوی حیوانات، مسواک برای بخشی از حیوانات. من نمی گویم وارد بکنند یا وارد نکنند، آزاد بگیرد بیاورد دست خودش است اما چرا با ارز 4200 تومانی؟ مگر مصوبه ای در این رابطه داشتیم؟ مصوبه که نداشتیم، نه دولت مصوبه داشته نه مجلس مصوبه داشته از کجا اینها منحرف شده است؟ ما الان به سر زنجیره داریم یارانه می دهیم، این یارانه باید به خود مردم داده شود.

من روشن تر عرض کنم وقتی شما به افراد خاص ارز 4200 تومانی می‌دهی، یعنی داری به همه مردم توهین می کنی! چه طور؟ می گویی شما عقل معاش نداری من باید برایت تصمیم بگیرم. این را این طوری وارد کنم ارز 4200 تومانی را بدهیم به ته زنجیره به خود مردم بگوییم اختیارش دست شما نه پول بدهیم به مردم که باز تورم زا باشد نه شما کارت خرید مردم را شارژ کنید ماه به ماه، فقط هم خرید کند و کالای خاص خرید کند. من این نکته را اینجا اشاره کنم چه مقدار روغنی که ما با ارز 4200 تومانی که یارانه ای است. ما 80 درصد به روغن وابسته ایم، در ایران چه مقدار از این روغن به خارج از کشور می رود؟ کشور افغانستان و ... ارزان است. چه مقدار دارو صادر می شود؟ دارو را از این طرف وارد می کنند از این طرف صادر می شود.

*اینکه شما می گویید حذف 4200 نگرانی دارد ولی اجتناب ناپذیر است.

بله، نگرانی دارد ولی اجتناب‌ناپذیر است چرا؟ چون  تا کجا می خواهیم ادامه دهیم؟ آقای جهانگیری یک سنگی را انداختند در چاه، حالا معروف است به ارز جهانگیری، بعد هم گفتند آقای روحانی، بالاخره یکی از این دوتا بودند دیگر، یک سنگی را انداختند در چاه که در آوردنش سخت است، ولی باید درآورد این سنگ را. یعنی کشور روی ریلی افتاده که می رود ته دره اگر مدیریت نشود، ارز 4200 تومانی باید مثل خود هدفمند کردن یارانه ها مدیریت شود .

آن هم همین طور قانون این نیست، ما در مجلس گفتیم کجای مجلس گفته یارانه به همه بدهند؟ کدام قانون گفته است؟ هدفمندی از ابتدایی که به دنیا آمد، با مشکل بود و مریضی داشت اما به همه دادند چرا؟ این همه سال است سال 88 تا به حال 10، 12 سال است هنوز بانک اطلاعات نداریم، کشورهای خارجی نیست، اینها می گویند اروپا،خب چیز خوب آنها را هم یاد بگیرید مثلا در اروپا اگر حقوق هزار تومانی شما بشود هزار و یک تومان، باید پاسخ دهید  که این را از کجا آوردید؟ ارث به تو رسیده؟ رشوه گرفتی؟ اینجا طرف میلیارد میلیارد به حسابش ریخته می شود کسی نمی فهمد چرا باید این طوری باشد. اگر اروپا خوب است این طوری هم باید خوب باشد.

*بعد می گویند سرکشی به حساب های مردم درست نیست.

این حرف چیست که می‌زنند بحث این است که حساب مردم است، بحث اطلاعات شخصی مردم که نیست.

*مردم بخواهند نظر بدهند می گویند انجام بدهید برای همه انجام بدهید.

ماده 29 برنامه چیست؟ می گوید هر کس حقوق می گیرد باید در سامانه ثبت شود که در همان ماه اول حاشیه و سر و صدا ایجاد کرد. این یعنی چه؟ همه جای دنیا این است میزان حقوق هر شخص مشخص باشد که شفافیت همین است. این شفافیت همان است که مجلس می گوید و باید برای همه جا باشد.

*تا قبل از مجلس هفتم که شما وسط مجلس هفتم رفتید، ساختمان جدید و الکترونیکی شد، ولی تا قبلش قیام و قعود بود و همه متوجه می شدند چه کسی رای داده چه کسی رای نداده، الان این دکمه‌ای شد و دکمه را هم که دوربین نمی گیرد و معلوم نمی کند.

بالاخره فناوری خوب است یا بد؟

*نه، نمی گوییم بد است، من می گویم در مجلس مشخص بشود هر نماینده به چه کسی رای داده است.

یعنی فناوری باعث عدم شفافیت شده است.(می خندد)

*دوبار است طرح شفافیت رای نیاورده است.

کلیات رای آورد.

*جزئیات چه طور؟

جزئیات را ان شاالله هم می آوریم. ما در کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس آن را با دو سوم تصویب کردیم و مدت هاست، کارمان را انجام داده و منتظریم.

*البته یک سری مواردی را هم می گویند که مثلا اگر شفاف شود آن وقت یک مقدار فشارهای مختلفی از جاهای مختلف به نماینده ها می آید.

آن بحث رأی به افراد است. در بحث رأی به افراد ما ملاحظه داریم مثلا به وزیر می خواهد رای بدهد آیا شفاف باشد یا خیر، نماینده های شهرستان اگر مخالف این آقای وزیر باشند فردا با اقدامات او سنجیده می شوند.

*در مورد مصوبات هم همین طور است، مثلا یک مصوبه ای که منافع یک وزارتخانه یا منافع فلان شخص را تأمین می کند.

در مورد مسائلی که مصلحت ملی است ...

*قبول کنیم پیچیده است.

قصه شفافیت برخلاف اسم شفافیت خیلی پیچیده است، من همین نکته ای که شما گفتید را بگویم مثلا برای موافقت یا مخالفت با طرح رتبه بندی. مخالفان و موافقانی در میان نمایندگان دارد که اگر شفاف شود چه می شود؟ معلم ها آن کسی که مخالف است را بیچاره می کنند که چرا مخالف هستی؟ آن کسی که موافق هست چه؟ خب شما مصالح ملی متوجه نیستی چه نماینده هستی که نمی فهمی مصالح ملی چیست؟ می دانید در هر دو بُعدش مجلس تحت فشار قرار می گیرد.

*خیلی پیچیده است من از آن طرف می گویم از این طرف هم بگویم.

درست است که پیچیده است، ولی در هر حال مجلس یازدهم به مردم قول داده است یعنی شفافیت شعار اکثر نمایندگان بود.

*این ماجرای طرح صیانت از کجا درآمد که مجلس رای ندهد، بعد رای بدهد، بعد دوباره اصل هشتاد و پنجی شود و معلوم نشد آخر سر چه شد!

بالاخره در قصه صیانت باید بگویم در حوزه فعالیت مجازی دو نوع رسانه داریم، رسانه رسمی و رسانه غیررسمی. رسانه رسمی چارچوب دارد و بحث ما برای رسانه های غیررسمی بود که در حال حاضر زمام افکار عمومی را به دست گرفته و هیچ چارچوبی هم برای فعالیت ندارند.

*این را با قطعیت نگویید، اینکه زمام امور با رسانه های غیررسمی است با قطعیت نمی‌شود گفت.

بالاخره تاثیرگذار است، من به شما به صراحت عرض کنم، من مواردی را دیدم که رسانه های رسمی ما متاثر از رسانه های غیررسمی اخباری را منتشر کردند.

*رد نمی کنم، بله.

موارد زیاد است. رسانه های رسمی که چارچوب دارد. رسانه های غیررسمی چه؟ بحث این بود که ما برای فعالیت رسانه های غیررسمی یک چارچوب درست کنیم، همین! قانون داریم الان؟ نداریم.

*اصل اینکه نیت مجلس نیت درستی است شکی نیست ولی باز هم پیوست رسانه ای و نوع عملکرد سیاسی مجلس هم مطرح است.

اتفاقا بحثی ما داشتیم که من به آقای آقاتهرانی عرض کردم ای کاش چند جلسه کمیسیون فرهنگی علمدار بود و در تلویزیون به مردم توضیح می دادید که نمی خواهیم جایی را ببندیم.  قصه پالرمو را یادتان است؟ در مجلس تصویب می شود اما دولت آقای روحانی ترجمه را غلط به مجلس می دهد. بنده مقایسه کردم دیدم ترجمه غلط است، این یک نوع فریب مجلس است، گندم‌ نمایی جو فروشی؛ من دادم درآمد و اخطارم هم دادم. آقای پزشکیان که مجلس را اداره می کرد هم به داد و بیدادهای ما گوش نکرد. تا رفتم بالا به ایشان بگویم، اعلام رأی کرد و رأی گرفت، من هم ناراحت شدم گفتم این اشتباه بود، این تدلیس است آقای پزشکیان گفت تدلیس یعنی چه؟ خب ایشان که فقه و حقوق نخوانده، پزشک ماهری است ولی این را نخوانده است، ایشان فرمود تدلیس یعنی چه؟ تدلیس این است که شما گندم نشان بدهید جو بفروشید. در فقه این را مثال می زنند می گویند کسی دو تا دختر داشت یکی زیبا یکی زشت دختر خوشگل را نشان بدهد و زشت را به عقد دربیاورد! حالا من عصبانی بودم یک قسمت از این صحبت من را که در بلندگو پخش شد، گرفتند که «دختر خوشگله را نشان بده» آقا چه بساطی به پا کردند.

*گفتند وسط نطق آقای محبی نیا این را شما گفتید.

نه بابا این نبود اصلا، کشتند ما را که بله آقایان در مجلس چه کار می کنند! این برای چه بود؟ چون قصه پالرمو برایشان مهم بود، رادیوها و شبکه های خارجی افتادند روی این قصه، حاشیه ها را می خواهم بگویم. حالا این اتفاقی که در ایران افتاد و دولت با ترجمه غلط، مجلس را فریب داد، هر کجای دنیا بود، دولت بیچاره می شد و دولت را استیضاح می کردند، ولی افتادند روی این قصه و برجسته اش کردند برای اینکه آن گاف عظیم و بزرگی که دولت داده بپوشانند.

*اعتراض شما هم به جایی نرسید؟

نه دیگر، رای گرفته بودند.

به گزارش خانه ملت، بخش دوم این برنامه با طرح بیوگرافی علیرضا سلیمی نماینده محلات آغاز شد.

*متولد 1343 محلات.

بله.

*پدر چه کاره بودند؟

شغل آزاد داشتند.

* روحانی نبودند؟

نخیر.

* مادر چه طور؟

خانه دار.

* چند خواهر برادر؟

3 برادر یک خواهر.

* فقط شما روحانی هستید؟

خیر خودم که طلبه هستم، دایی ام هم طلبه بودند.

*مرور می کردم درس خارج اساتید برجسته ای را شما طی کردید؛ آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله شبیری، آیت الله وحید، آیت الله جوادی آملی، آقای تبریزی، خاطره ای نکته ای دارید.

خاطره که زیاد است، من درس آیت الله فاضل لنکرانی را می پسندیدم، چون عمیق بود و علتش این بود که ایشان شاگرد امام(ره) بود و مبنای درسش هم تحریر بود، البته بعدا دیگران هم همین کار را کردند، به خاطر عشقی که ما به امام داشتیم و آقای فاضل را نظراتش را به امام نزدیک می‌دیدیم درس آقای فاضل را من انتخاب کردم؛ هم اصول هم فقه، البته هم زمان درس دیگر هم می رفتم جالب این است که در مورد حضرت آقا هم ایشان تعصب داشتند با اینکه می دانیم حضرت آقا از آقای فاضل کوچکتر بودند، ولی از زمانی که آقا رهبر شدند آقای فاضل جانانه از آقا هم حمایت می کردند.

*چه سالی ازدواج کردید؟

من سال 66 یا 67 بود اواخر جنگ بود البته.

*24 سالگی تقریبا؛ چه طور آشنا شدید؟

می دانید آن موقع مثل حالا که نبود والدین به ما معرفی کردند گفتند خانم خوبی است و ما هم راضی بودیم.

*مهریه چه قدر؟

14سکه.

* خطبه عقد را چه کسی خواند؟

آقای مقدسی.

*رفیق هستید با حاج خانم؟

فوق تصور.

*این موفقیت هایی که بالاخره در این چهار دوره نمایندگی مجلس به دست آوردید.

نه فقط آن حتی در طلبگی، دانشگاه و بعد کار تقریبا اگر ایشان نبود من فکر می کنم نمی توانستیم به اینها برسم.

*چند تا فرزند دارید.

سه تا فرزند دارم دو تا پسر یک  دختر.

*چه می کنند.

پسر بزرگم که الان دکتری حقوق دارند ازدواج هم کرده و قوه قضائیه شاغل هستند. پسر دومم که آخرین فرزند است الان دانشگاه شهید مطهری است که امسال لیسانسش را می گیرد. دخترمان هم فوق لیسانس صنایع دارند و ازدواج کردند و فعلا خانه هستند.

*پسر اولی فرمودید طلبه هستند.

نه، پسر دومی طلبه هستند.

*چند تا نوه دارید.

چهار تا نوه دارم. 

*از پسر اولی و دختر خانم.

یکی از پسر اولی و سه تا از دختر.

*دامادتان هم طلبه هستند.

بله الحمدالله.

*با بچه ها گعده دارید هفتگی گپ بزنید.

کم! می دانید که شب و روز و جمعه و شنبه نداریم تا چهارشنبه غروب که اینجا هستیم فوری پنجشنبه جمعه و شنبه شهرستان هستیم.

*کمتر می بینیدشان آنها تهران هستند؟

نه یکی شان که تهران است پسر بزرگم دخترم شهرستان هستند چون داماد ما استاد دانشگاه و حوزه هستند آنجا در محلات. 

*تفریح آقای سلیمی چیست؟

تفریح که نرفتیم سال هاست، واقعا ما گاهی از اوقات مشهد اگر دو روز سه روز برویم سفر زیارتی و کربلا هم که دو سه بار رفتیم بعضی وقت ها هم که عید می شود دو روز یا سه روز کربلا می رویم.

*فعالیت انقلابی قبل از انقلاب که نداشتید آن چنان؟ سیزده سال تان بود.

سنم کم بود، اما دایی ما طلبه و انقلابی بود، فوق العاده هم انقلابی بود و همین باعث شده بود که ما آن موقع با جریان آشنا بشویم، همان قبل از انقلاب با اینکه من تقریبا دوازده سیزده سالم بود یکبار ساواک ما را سر قصه ای احضار کرد، اسنادش را هم دارم.

*برای چه احضارتان کرد؟

صلوات فرستادیم در دبیرستان سر صف صلوات ممنوع بود.

*این صدای شهید محلاتی عزیز ماندگار شد.

بله، «این صدای انقلاب اسلامی ایران است» شهید محلاتی واقعا به معنی واقعی مجاهد بود و بیشترین زندان را در بین مبارزین رفته بود و زندگی او از جوانی با آیت الله کاشانی گره خورد؛ در قصه ملی شدن صنعت نفت هم ایشان نقش داشتند، بعد با نواب و بعد هم به تعبیر خودشان می گفت مکررا من گم شده خود را در امام یافتم.

*سابقه جبهه هم شما دارید؟

بله، مکرر جبهه رفتم. تابستان ها که درس تعطیل می شد جبهه می رفتیم زمان عملیات هماهنگ می کردیم جبهه می رفتیم.

*تبلیغی می رفتید.

نه رزمی می رفتم. دوبار هم مجروح شدم. 

*کجا مجروح شدید؟

یک بار پدافند عملیات محرم عین خوش بار اول که ترکش خورد پشت کمرم، یک بار دیگر هم شیمیایی شدم. من، به اصطلاح خرمان تپه ریشن والفجر 10.

*شما تا قبل از نمایندگی مجلس چه می کردید؟

من هیئت علمی بودم دانشگاه و استاد حوزه بودم البته از زمانی که آمدم محلات حوزه تدریس می کردم مدتی مدیر حوزه بودم مدت اندکی و عمدتا تدریس می کردم.

*چه طور شد که به فکر مجلس افتادید.

مجلس ششم که دیدید چه اتفاقاتی افتاد، ما هم غصه می خوردیم نشسته بودیم و غم دل ما را گرفته بود که چرا باید این اتفاقات بیفتد؟ این باعث شد که صحبتی با یک رفیقی که هم امام جمعه است به نام آقای ربانی داشته باشیم. آن موقع ایشان هم استاد بود و از اول هم بحث بودیم، با ایشان فکری کردیم که این چه وضعیتی است، مخصوصا آن قصه لوایح دوقلو که پیش آمده بود و گفتیم چرا باید کشور این طوری باشد و به ایشان گفتیم فکری کنیم.

من به ایشان گفتم شما بیا کاندیدا شو، شب آخر ثبت نام برای مشورت پیش آقای مقدسی رفتیم و ایشان هم می خواستیم کاندیدا کنیم، آقای مقدسی گفت فعلا مصلحت نیست، ما از فداکاری هم نمی‌ترسیم، مجلس بعدی به نظرم آمدیم سه نفر گفتیم کاندید می شویم، بعد نظرسنجی کنیم سه تا از بچه های انقلابی؛ من و ایشان و یک عزیز دیگر هر کس جلوتر بود در نظرسنجی ها این بماند، آنها قطعا بهتر بودند، اگر نماینده می شدند از من بهتر بودند. خب این طوری شد که نظرسنجی ها در فضای آن روز باعث شد ما آمدیم، با اینکه اصلا فکر مجلس آمدن را نم یکردم. من حتی قم هم که بودم هنوز نمازم را تمام می خوانم با تصور اینکه آخر عمر قم هستیم و طلبگی می کنیم و درسی می دهیم و درسی می خوانیم و یک سال رفتیم محلات بمانیم و برگردیم، یک سال خورد به این قضایایی که تا الان چند سال ماندیم محلات برای تدریس و خورد به اینجا که آمدیم از این جا سردرآوردیم. 

*مجلس هشتم آمدید؟

بله، مجلس هشتم.

*مجلس هشتم من خاطرم هست که اولش در واقع سر ریاست آقای لاریجانی و آقای حداد خیلی فضای خاصی بود.

بله، رقابت سنگینی بود.

*شما کدام سمت بودید.

من مجلس هشتم اول به آقای حداد رای دادم! آن 40 نفر و خرده ای بودند که به آقای حداد رای دادند، خیلی هم سبک و سنگین کردند، البته بعدش مدیریت آقای لاریجانی هم خوب بود، من ابتدا را عرض می کنم که رقابت بین دو بزرگوار بود من به آقای حداد رای دادم.

*مدیریت آقای لاریجانی و آقای حداد. آقای حداد را که شما نبودید.

آقای حداد من نبودم ولی آقای حداد کمیسیون ما بود. کمسیون آموزش یک دوره آقای حداد کمیسیون فرهنگی بود زمانی که من مجلس بودم چهار سال هم کمیسیون آموزش بود، خب هر دو عزیز هستند هر دو فلسفه خواندند، من مدیریت مجلس آقای حداد را ندیدم ولی آقای لاریجانی مدیریتش بد نبود.

*88 هم که فتنه 88 بود شما در مجلس بودید. فتنه بزرگی که خیلی لطمه زد.

در زمان فتنه 88 مواضعم روشن بود، اگر شما مرور کنید می بینید از همان اول این را فتنه می دیدم. من گفتم آقایان باید جلسه بگذارند و در جلسه خصوصی گفتند بازشماری آراء بشود اما چرا زیر بار نرفتند؟ چون می گوید تقلب شده است دیگر، حرف شان این بود. اولا دروغ گفتند شما می دانید در جلسات خصوصی شان آقای خاتمی گفته بود تقلب امکان پذیر نیست، حرفی که در جلسه خصوصی می زنند چرا نمی روند به مردم بگویند؟ اصلا یکی از ایرادهای ما این است که همین الان هم آقای خاتمی حاضر نیست بیاید این را بگوید، عامل این تحریم ها کیست؟ قضایای سال 88 بود که باعث شد دشمن تحریک شود، چه کسانی پالس فرستادند آن طرف که تحریم ها را بیشتر کنید نظام زانو می زند؟! اینها که روشن است.

*شما از جمله کسانی بودید که در بحث مرحوم کردان در واقع استیضاحش کردید.

بله.

*اگر دوباره برگردید این کار را می کنید.

بله بحث شخص آقای کردان نبود ببینید من در قصه پالرمو هم به شما گفتم؛ فریب دادن مجلس در دنیا و خلاف گفتن به مردم در دنیا هزینه سنگین دارد قصه آقای کردان وزیر کشور آقای احمدی نژاد این بود که  مدرکش مشکل داشت ما در مورد بعضی از افراد دیگر هم ورود پیدا کردیم. شما می دانید بحث بررسی مدرک خیلی از آقایان دیگر که اسم نمی خواهم ببرم صورت گرفت و ما در مجلس جانانه ورود پیدا کردیم و علامت سوال جدی برای ما در مورد مدرک آنهاست، زیاد هستند اتفاقا وزیر و بالاتر از وزیر در بین آنها بوده است.

*یکشنبه سیاه مجلس چه بود؟ خیلی هم تلاش کردید که نشود.

بله، ماجرای استیضاح شیخ‌الاسلامی. آن هم خیلی قابل دفاع نبود اینکه رئیس دو قوه در انظار عمومی استیضاح شود.

*قبلش هم خیلی تلاش کردید شما و دوستان تان که نشود.

ما توصیه هایمان را به آقای احمدی نژاد گفته بودیم که اینجا بالاخره مجلس است و مردم می بینند، این اختلافات دشمن را تحریک می کند، از این طرف هم بنده گفتم به آقای لاریجانی به هر دو گفته بودیم، ولی چه کار کنیم این ها بزرگان هستند و گاهی شیطان نمی گذارد، یک پرده ای می اندازد جلوی چشم انسان که واقعیات را می بیند اما نمی داند که چه اتفاقی می افتد و شد آنچه که شد و به نظرم اشتباه بارز و آشکار بود. آقا هم تذکر دادند، تذکر جدی دادند.

*عملکرد رئیس جمهور اسبق را چه طور دیدید؟

آقای احمدی نژاد پر کار بود شک نکنید من یادم هست هر زمان از ایشان وقت می خواستم، ساعت یک شب به من وقت می داد. هر موقع از آقای احمدی نژاد وقت می خواستید یک هفته ده روزه وقت می داد و به عنوان نماینده می رفتیم جالب هم اینکه دستوراتش هم از 10 تا 5 تایش اجرایی می شد، احمدی نژاد به نظرم مشورت پذیر نبود این مهم است. مثلا مگر آقا نفرمودند که این معاون اول را بردار؟ ایشان آورد گذاشت رئیس دفتر! وقتی نظر آقا را به عنوان نظر مشورتی ایشان نپذیرفت نظر دیگران را چه طور می خواست بپذیرد؟ ولی در پرکاری، در وقت گذاشتن، در تواضعش، در اینها به نظرم نسبت به رئیس جمهور بعدی احمدی نژاد خیلی جلوتر بود.

*سر قضیه این دکتری برادر رئیس جمهور سابق هم شما یکی از علمداران بودید.

بله، آقای فریدون.

*کار به کجا رسید؟ من شنیدم دکترایشان را گرفتند.

ایشان گرفت، به نظر من تا الان هم اعتقاد دارم روند غیرقانونی بوده است و در مجلس هم بررسی کردیم.

*جلویش گرفته نشد؟

فشار آوردند دیگر! اینکه چرا باید وزارتخانه فشار بیاورد به هر حال متاسفانه رفت دفاع کرد. به نظرم من یک حرفی زدم و الان می گویم همین پایان نامه دکتری آقای فریدون و خود آقای روحانی رئیس جمهور قبلی، آقای روحانی مدرک خود را انگلیس گرفته و پایان نامه اش را انگلیسی نوشته است، بیاید مجلس 5 صفحه از پایان نامه خودش را انگلیسی از رو بخواند؛ فارسی نه، این اشکال دارد؟ ما این را گفته بودیم دیگر اینکه چیز خاصی نیست ما اصلا یک بحث دیگر داشتیم.

در اسناد چاپ شده مجلس، دور اول آقای روحانی نوشتیم دکتر، دور دوم نوشته دکتر، دور سوم نوشته فوق لیسانس، دور بعد دکتر! چه طوری شد؟ دکتر چهار و پنجم دکتری گرفته آن موقع اظهار می کردند. من اول آمده بودم مجلس یک فرمی بود دادند به ما که مدرکت چیست؟ هیچ چیز نمی‌گفتند، به ما یعنی اعتماد می کردند چه طور شده ایشان نوشته دکتر؟ دکتر یک دفعه شده فوق لیسانس دوباره شده دکتر. در مورد حسین آقا هم همین طور. درباره حسین فریدون حرفم این بود که مگر این امکان برای همه مردم فراهم است؟ اگر این امکان برای همه مردم فراهم است،  بحثی نداریم! چه طور آن وقت ما می خواهیم یک دانشجو را از یک گوشه ای که پدرش فوت کرده، مادرش فوت شده سرپرست است، هر کاری کردیم گفتند قانون است نمی شود و باید همان جا تحصیل بکند! چرا این برای همه مردم نباشد و این ویژه خواری ها اتفاقا در بحث مدرک بیشتر است.

من امسال پیشنهادی برای شوراها و انتخابات ریاست جمهوری داده بودم که رای نیاورد، گفتم کلیه مدارکی که افراد در دوره مسئولیت می گیرند زمانی که خواستند رئیس جمهور یا نماینده شده و یا مسئولیتی بگیرند، اعتبار نداشته باشد. شما استانداران را بررسی کنید چند نفر از آنها در دوره استانداری مدرک می گیرند؟ در گذشته را می گویم.

*گذشته منظورتان چه زمانی است؟

گذشته یعنی از اول انقلاب فرقی نمی کند، چه طوری می شود بعضی از آقایان فوق دیپلم بودند الان دکتری هستند؟ 

*از اول انقلاب تا همین دوره اخیر منظورتان است.

بله

*آمار دارید؟

آمار ندارم، اما خیلی هستند.

*یک چیزی شما گفته بودید که پرونده رئیس جمهور سابق از کجا به کجا منتقل شده که حقوق بیشتری بگیرد.

بله، خودشان هم اعتراف کردند دیگر. ببینید بازنشستگی اش ایشان تامین اجتماعی بود، پرونده را آوردند سازمان بازنشستگی کشوری، چون در تامین اجتماعی حقوق سقف دارد و امسال به نظرم 17 میلیون تومان بود فکر می کنم، آن وقت میانگین این دو سال آخر می شد تامین اجتماعی دو سال آخر هم 12 و خرده ای بوده که میانگینش 15 میلیون تومان می شود. این سقفی بود که می توانست از آنجا بگیرد. امسال ایشان کمتر از پارسال بود؛ می شود تقریبا 9 تومان چون امسال سه ماهش بوده، یعنی حداکثری حقوقی که آقای روحانی می توانست بگیرد طبق قانون آنچه که من حساب کرده بودم، محاسبه خودم تقریبا 10 تومان بود.

سقف حقوق در سازمان بازنشستگی کشوری دو تا استثنا دارد؛ یکی قضات یکی اعضای هیئت علمی که سقف ندارند و بالاترین را می گیرند ایشان را گفتند عضو هیئت علمی نمی دانم مرکز تحقیقات است، بعد آمدند گفتند ما به التفاوت است، یعنی از صندوق کسی بخواهد منتقل کند سوابقش را به صندوق دیگر باید مابه التفاوت بدهد آمدند مبلغ گزافی را 300 و خُرده میلیون بود، دولت و صندوق نمی توانست بدهد، باید از جیب خودش بدهد. این ما به التفاوت را از اینجا به آنجا دادند و پرونده را انتقال دادند و چه زمانی؟ لحظات آخر! برای چه؟ برای اینکه حقوقش از سقف بالا زده و بالاترین حقوق را که می دانید آنها 20، 30 میلیون تومان هم دارند که نمی دانم الان در صندوق بازنشستگی چقدر است، بگیرد. ما گفتیم توضیح بدهند، شفاف کنند و تاریخ بزنند آقای رئیس جمهور از این کارها می کنند. 

*آن سیصد میلیون را از جیب خودشان دادند.

بعدا گفتند این مزایای آقای رئیس جمهور بوده که نگرفته بود! مزایا یعنی چه؟ یعنی رئیس جمهور مگر مزایا دارد؟ یعنی رئیس جمهور اضافه کار باید بگیرد؟ سوال ما این بود اصلا. رئیس جمهور هر کجای کشور برود حوزه ماموریتش است و حق ماموریت و اضافه کار برای رئیس جمهور معنا ندارد.

* یک چیز در مورد حقوق مجلسی ها مطرح شد الان شما خودتان چه قدر حقوق می گیرید؟ اگر صلاح می دانید بگویید.

الان حقوق ما حدود 14 میلیون تومان است.

*پس این 80 میلیون تومانی که می گفتند چیست.

یک جانبازی کارمند مجلس است شما می دانید که یک نفر است دیگر، مجلس همه جا را آورده یک کارمند مجلس است که جانباز هم بوده معوقات طلب داشته به او دادند و معوقاتش هم بخشی مربوط به درمان بوده، چون می دانید که اینها هر ماه هر چیزی که به حساب بریزند. این 14 میلیون تومان است البته گاهی از اوقات 3 تا 4 میلیون تومان به حساب نمایندگان واریز می‌شود، مثلا 20 میلیونی که آقای نیکزاد گفت این است و همیشه نیست گاهی مسجد می رود گاهی هیئت می رود چیز قابلی نیست، شما می دانید نماینده هزینه های سنگینی دارد هر کجا برود.

*هزینه دفتر و اینها چه؟

آنها جداست بعضی ها می گیرند بعضی ها نمی گیرند.

*یک جا گفته بودید که کاری کردند که هیچ کس راغب کمیسیون اصل 90 نیست برود؛ چه کسانی این کار را کردند.

بله. ببینید کمیسیون اصل 90 کمیسیون خیلی موثری است. کار این کمیسیون باید برای اعضای آن جاذبه ای داشته باشد.در کمیسیون اصل 90 جاذبه نیست چرا چون با دستگاه خاصی ارتباط ندارد، مثلا شما در کمیسیون اقتصاد با بانک و وزیر و اینها سروکار دارید. یک وزیر خاص دارید در حوزه انتخابیه ات بخواهی مشکل بگویند شورای بانک بزن وزیر می گوید ایشان کمیسیون ماست و کمک می کنند در ارتباط با کمیسیون آموزش وزیر می آید مدرسه را می سازد اما کمیسیون اصل 90 چه؟

*جایی گفته بودید که نماینده ای داشتیم که معتاد بوده و دوره اش را نگفتید و گفتید معتاد تزریقی هم بوده است و تا آخر دوره اش هم می آمده است.

بله، دوره اولی که ما آمده بودیم، بعدش هم خودش به من زنگ زد و مجلس هم آمد و گفت آمدم ببینمت گفتم برو گذشته است و من اسم شما را نبردم و اسم شما را هم نمی برم، ولی داشتیم قانون انتخابات مجلس ایراد دارد شما دربان یک اداره بخواهی بشوی از شما تست اعتیاد می گیرند، اما مجلس هیچ!

*خیلی سپاسگزارم؛ برنامه با دستخط جناب آقای سلیمی به پایان می‌رسد.

«بسم الله الرحمن الرحیم 

توفیق حضور در برنامه دست خط نصیب شد امیدوارم آنچه گفته شد مورد رضایت خدای متعال قرار گیرد این برنامه می تواند روایت درست از حوادث و وقایع دوران اخیر را رهبری کند.

آنچه می تواند ما را در مسیر درست قرار دهد توکل به خدا، جهاد، رعایت اخلاص و کمک به محرومان و مستضعفان است.

از جناب آقای رنجبر و مردم عزیز حوزه انتخابیه ام محلات و دلیجان نیز کمال تشکر را دارم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بـیـلـکـنـتـــ
کارچاق کن های مالیاتی!
رئیس کل سازمان امور مالیاتی: فساد اداری خط قرمز ماست

کارچاق کن های مالیاتی!

در حالی رئیس کل سازمان امور مالیاتی می گوید: فساد اداری خط قرمز سازمان امور مالیاتی کشور است که متاسفانه در چند سال اخیر برخی افراد و حتی شرکت ها به اصطلاح خودشان کاملا قانونی با کاهش رقم مالیات درصدهای هنگفتی را به جیب می زنند.