شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۱۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸ - 29 September 2018
محمدقسیم عثمانی عـضــو كمـيــسيـون اصـل ٩٠ قــانون اسـاسـي در اینستاگرام خود نوشت: دولت از بكارگيرى مكانيزمهاى كنترلى ارز كه قبلا از آن بهره مى برد، امتناع مى كند و اين امتناع و عدم دخالت دولت باعث افسارگسيختگى بازار ارز و به تبع آن بازار طلا شده است.
شبکه خبری منتخبان ملت؛

به گزارش گروه فضای مجازی شبکه خبری منتخبان ملت؛ به قلم ؛ دكتر محمدقسيم عثمانى در شرايط فعلي كشور، دولت از بكارگيرى مكانيزمهاى كنترلى ارز كه قبلا از آن بهره مى برد، امتناع مى كند و اين امتناع و عدم دخالت دولت باعث افسارگسيختگى بازار ارز و به تبع آن بازار طلا شده است. دولت در سنوات گذشته مازاد درآمدهاى ارزي بر هزينه هاى ارزى خود را به بازار ارز تزريق ميكرد و بخشي از درآمدهاى ارزى نيز توسط بانك مركزى در بازار ارز، به ريال تبديل مي شد كه اين امر باعث كنترل قيمت ارز مي شد اما كاهش منابع ارزى و ضرورت نگهدارى ارز براي مصارف ارزى آينده، باعث شده است كه دولت از تزريق ارز به بازار امتناع ورزد و عدم تزريق ارز باعث كاهش عرضه ارز و به تبع آن افزايش قيمت ارز شده است. وقتى مهمترين منبع عرضه ارز، مسدود مي شود كمبود ارز در بازار و در نتيجه افزايش قيمت ارز را به دنبال خواهد داشت كه اين اتفاق در ماههاى اخير كاملا محسوس و ملموس بوده است.

علاوه بر كاهش عرضه، افزايش تقاضا براي ارز نيز به دلايل مختلف افزايش يافته است و اين افزايش تقاضا در كنار كاهش عرضه، شتاب افزايش قيمت ارز را بدنبال داشته است.امروزه ارز به صورت يك كالاى سرمايه اي مورد استقبال بخش قابل توجهى از فعالان ريز و درشت اقتصادي واقع شده و نگاه سرمايه اي به ارز باعث شده است كه نگهدارى ارز بصورت كاغذي در دست مردم، از مرز ٣٢ ميليارد دلار نيز بگذرد و بخش قابل توجهى از فعالان اقتصادي با ورود به بازار ارز، باعث تشديد فشار تقاضا و به تبع آن افزايش قيمت ارز شده اند.

بخش ديگرى از افزايش تقاضا براي ارز، ناشي از تمايل عده اى از صاحبان ثروت براي خروج سرمايه هاي خود از كشور است. اين عده كه تعدادشان محدود اما مبلغ سرمايه آنها قابل توجه است با تبديل منابع مالي و اقتصادي خود به ارز، فشار تقاضا براي ارز را تشديد نموده اند و اين فشار مضاعف، افزايش قيمت مضاعف را در بر داشته است.

انتظارات نيز عامل ديگرى براي تشديد تقاضا براي ارز است. چشم انداز و افق پيش رو نشان از محدوديت بيشتر منابع ارزى در كشور است و با اين شرايط استمرار روند افزايش قيمت ارز دور از انتظار نيست و اين امر باعث شده است كه حركت منابع مالي به سمت بازار ارز، روند فزاينده اي بيابد و در عين حال دارندگان ارز از جمله صادركنندگان در تبديل ارز خود به ريال تعلل نموده و تأخير در عرضه ارز را پيشه خود سازند چرا كه هر روز تأخير در تبديل ارز، منجر به سودى معادل افزايش نرخ ارز خواهد بود.

يكي از مدل هاى تجربى افزايش نرخ ارز مدل head sholder است كه در بازار ارز ايران نيز جواب داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: