شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۱۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸ - 10 April 2022
منشا گرد و غبارهای اخیر شهرهای ایران از کجا آب می خورد؟
رسیدن ریزگردها به پایتخت مرکز فلات ایران قابل تامل و انتقاد است، اما باز مقاومت در برابر شرایط پیش آمده، عادی انگاری و پرداختن به زندگی روزمره و ارائه راهکار در حد چند هشدار رسانه‌ای که "شهروندان و گروه‌های حساس به گوش باشید و جز در مواقع ضروری از منزل خود خارج نشوید" باز هم جای سوال دارد؟ 
شبکه خبری منتخبان ملت؛   میانگین شاخص آلودگی هوای تهران در روزهای گذشته در آستانه ۵۰۰ واحد قرار گرفت و به ادعای برخی از مسئولان و براساس شواهد و قرائن  پایتخت کشورمان روز جمعه آلوده‌ترین شهر جهان بود. 

رسیدن ریزگردها به پایتخت مرکز فلات ایران قابل تامل و انتقاد است، اما باز مقاومت در برابر شرایط پیش آمده، عادی انگاری و پرداختن به زندگی روزمره و ارائه راهکار در حد چند هشدار رسانه‌ای که "شهروندان و گروه‌های حساس به گوش باشید و جز در مواقع ضروری از منزل خود خارج نشوید" باز هم جای سوال دارد؟ 

گرد و غبار عظیمی که ۲۶ استان کشور را درگیر کرد و تهران را با شاخص آلودگی بی‌سابقه  به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرد نمونه‌ای از تأثیر کانون‌های گرد و غبار خارجی بود و با تکمیل پروژه سدسازی ترکیه باید انتظار طوفان‌های بدتری را داشت! 

پروژه‌های سدسازی موسوم به پروژه "گاپ" که نتیجه آن قطع حق‌آبه رودخانه‌های دجله و فرات از سوی ترکیه است رنگ و بوی صهیونیستی داشته و ردپای اسراییل در آن دیده می شود. 

معین الدین سعیدی عضو فراکسیون محیط زیست مجلس می گوید: امروزه دولت ترکیه از وضعیت عراق و سوریه سوءاستفاده کرده و با ساخت سدهای متعدد بر روی دجله و فرات و نیروگاه‌های برقی و آبی، آینده دیگری برای اکوسیستم ایران و کشورهای همجوار رقم زده است. 

این نماینده مجلس می گوید: ضعف دپیلماسی آب در کشور خود را ظرف یکسال اخیر نشان داده است، زمانی اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان با بند کمال خان مانع از رسیدن آب هیرمند به خاک ایران شد و امروز اردغان با طرح «گاپ» تاریخ را تکرار می‌کند. 

به گفته سعیدی ادامه‌دار بود طرح گاپ یعنی مدیریت ترکیه بر روی دجله و فرات، خشک شدن ایران، عراق و سوریه، نابودی ۹۰۰ هزار هکتار مزارع کشاورزی و نابودی گونه‌های مختلف جانوری، جای سوال باقی است، تمام سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه چه اقدام موثری در این راستا داشته‌اند؟ 

معصومه پاشایی نائب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز می گوید: ترکیه با سدسازی‌هایی که انجام داد کشورهای همسایه را به بیابان‌هایی خطرناک برای سایر کشورها تبدیل کرد بنابراین باید در رابطه با ایجاد این وضعیت در مجامع بین‌المللی پاسخگو باشد.

تکمیل تمام ۲۲ سدی که قرار است طی پروژه موسوم به گاپ بر روی رودخانه‌های دجله و فرات ساخته شود علاوه بر تشدید بحران آب کشور را با بحران‌های زیست محیطی بیشتر و گسترده‌تر  مواجه خواهد کرد؛ با وجود این همچنین شاهد غفلت و خواب مسئولان کشور در موضوع دیپلماسی آب هستیم!

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بـیـلـکـنـتـــ
کارچاق کن های مالیاتی!
رئیس کل سازمان امور مالیاتی: فساد اداری خط قرمز ماست

کارچاق کن های مالیاتی!

در حالی رئیس کل سازمان امور مالیاتی می گوید: فساد اداری خط قرمز سازمان امور مالیاتی کشور است که متاسفانه در چند سال اخیر برخی افراد و حتی شرکت ها به اصطلاح خودشان کاملا قانونی با کاهش رقم مالیات درصدهای هنگفتی را به جیب می زنند.