شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۲۰۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱ - 15 October 2018
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دولت باید به میزان مداخله در امور فرهنگی هزینه اعمال نظر خود را پرداخت کند، گفت: زمانیکه چارچوب‌ها و خطوطی برای ساخت فیلم‌های سینمایی، اجرای کنسرت و انتشار کتاب مشخص می‌شود بایستی هزینه‌های مربوطه نیز پرداخت شود.
شبکه خبری منتخبان ملت؛

به گزارش شبکه خبری منتخبان ملت؛ احمد مازنی در پاسخ به اینکه آیا جدول 17 در بودجه 98 احیا می‌شود، گفت: ما روی اسم و شماره این جدول حساسیتی نداریم  بلکه منظور حمایت از بخش خصوصی و فعالان حوزه فرهنگی در سطح جامعه است. به همان نسبت که مردم در امور معیشتی به حمایت دولت نیاز دارند در امور فرهنگی و اجتماعی نیز نیازمند این پشتیبانی و حمایت هستند؛ مردم به آرامش روانی، سینما، کتاب، تئاتر، موسیقی، مجالس و محافل مذهبی و ... نیاز دارند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر تمام نیازهای انسان تامین نشود ابعاد شخصیتی او متناسب پرورش پیدا نمی‌کند، افزود: اگر انسان صرفا به سمت گرایش‌های معنوی و مذهبی رود راهب مسیحی که در قدیم وجود داشت می‌شود و اگر فقط به سمت مادیات سوق پیدا کند رشد معنوی نمی‌کند؛ اگرچه ممکن است رفاهش تامین شود اما آرامش روانی ندارد.

دولت هزینه مداخله در امور فرهنگی را پرداخت کند

وی با بیان اینکه برای آرامش روان و نیازهای فرهنگی مردم باید هزینه شود، بیان کرد: در کشور ما حاکمیت در مسائل فرهنگی مداخله بسیار دارد و خطوط قرمزی تعریف کرده که برخی از آنها به جا است و برخی دیگر لزومی ندارد؛ دولت باید به میزان مداخله در امور فرهنگی هزینه اعمال نظر خود را پرداخت کند زیرا کار سفارشی مشتری ندارد.

زمانیکه چارچوب‌ها و خطوطی برای ساخت فیلم‌های سینمایی، تئاتر، اجرای کنسرت، برنامه های مذهبی و انتشار کتاب  مشخص می‌شود بایستی هزینه‌های مربوطه نیز پرداخت شود
این نماینده مردم در مجلس  اظهار کرد: زمانیکه چارچوب‌ها و خطوطی برای ساخت فیلم‌های سینمایی، تئاتر، اجرای کنسرت، برنامه های مذهبی و انتشار کتاب  مشخص می‌شود بایستی هزینه‌های مربوطه نیز پرداخت شود.

سانسور کتاب‌ها مشتری آنها را کاهش می‌دهد

وی خاطرنشان کرد: در برخی موارد بخش‌هایی از کتاب به منظور صدور مجوز حذف می‌شود مسلما از این کتاب مشتری، نویسنده و ناشر راضی نیست و استفاده چندانی از آن نمی‌شود، در این وضع و اوضاع حاکمیت باید از ناشر، تولیدکننده و واردکننده کاغذ، نویسنده و... حمایت کند.

اگر به اهالی فرهنگ و هنر اعتماد شود دولت می‌تواند حمایت‌ها را به پرداخت یارانه محدود کند

مازنی با بیان اینکه اگر به اهالی فرهنگ و هنر اعتماد شود می‌توان حمایت‌ها را به پرداخت یارانه محدود کرد، عنوان کرد: باید با اعتماد به نویسندگان، سینماگران و موسیقی‌دانان مسئولیت کنترل را به خود آنها واگذار کرد تا از این طریق نظارت پیشینی را به نظارت پسینی تبدل شود مانند کنترل روزنامه‌ها؛ در صورتی که مطلب خلافی در روزنامه‌ها منتشر شود از کیوسک‌ها جمع‌آوری می‌شوند.

سبک و سیاق هزینه کرد اعتبارات حوزه فرهنگی تغییر کند

وی تاکید کرد: اگرچه بایستی برای حمایت از بخش‌های فرهنگی اعتبارات مناسبی تخصیص داده شود اما باید سبک و سیاق هزینه کرد آنها تغییر کند؛ در گذشته افراد و موسسات این اعتبارات را دریافت می‌کردند اما پاسخگو نبودند بایستی این اعتبارات در اختیار کمیته‌ای متشکل از مجلس، دستگاه‌های فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه قرار گیرد تا دستگاه‌ها با ارائه برنامه اعتبارات را دریافت کنند و امکان نظارت بر نحوه هزینه کرد آنها وجود داشته باشد.

ییس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان اضافه کرد: براساس قانون بودجه سال 97 کمیته ای برای تخصیص اعتبارات ذیل جدول 7 تشکیل شد در صورتی که این کمیته تقویت شود و بودجه آن افزایش پیدا کند روشی معقول برای حمایت از حوزه فرهنگی است.
منبع: خانه ملت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: