شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸ - 10 September 2018
در فصل سوم قانون جرایم رایانه ای از " جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی" سخن به میان آمده است که در قانون برای آن مجازات پیش بینی شده است و حاکی از جرم بودن نفوذ به داده ای اطلاعاتی افراد در فضای سایبر و اصل قانونی بودن جرائم از آن استنباط می شود. در ماده 12 قانون جرایم رایانه ای مصوب سال 1381 اشاره شده است که؛ هرکس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید(می تواند شامل عکس، فیلم، صوت و... باشد)، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یک میلیون ریال تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
هک کردن تلگرام چه مجازاتی دارد؟
به گزارش شبکه خبری منتخبان ملت؛ با اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد و کلاهبرداری هایی که صورت می گیرد شاهد آن هستیم که بسیاری از جرایم از فضای حقیقی به فضای مجازی کشیده شده اند و افراد زیادی قربانی سودجویان این فضای سایبر می شوند.
البته پلیس فتا از آنها غافل نیست و در کشف جرایمی که در فضای سایبری رخ می دهند به خوبی قدرت مانور خود را به اثبات رسانده است.
با توجه به اینکه پرونده های جرایمی که در فضای رایانه ای و سایبر رخ می دهد افزوده می شود، نیازمند آن است قانونگذار در راستای صیانت از حقوق مردم تمهیداتی در خصوص جذب قضات متخصص رسیدگی به جرایم رایانه ای و ایجاد شعبه یا دادسرای ویژه جرایم سایبری نماید.
افراد با تفکر اینکه در فضایی گمنام و بدون هویت فعالیت می کنند دست به جرایم مختلفی می زنند که فرهنگ و تمدن و هویت اسلامی ما با آن سازگار نیست.
در این یادداشت منظور از هک تلگرام، هک کردن نرم افزار نیست و به زبان ساده تر بدست آوردن کد پنج رقمی به انحاء مختلف و ورود به برنامه است که نفوذ به نرم افزار برنامه کار ساده ای نیست و نیاز به دانش برنامه نویسی دارد.
با توجه به اینکه جرایم فضای سایبر بسیار گسترده و مجال سخن در این مکان نیست صرفاً به هک تلگرام که عنوان مجرمانه در قانون نیز دارد بپردازیم.
در فصل سوم قانون جرایم رایانه ای از " جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی" سخن به میان آمده است که در قانون برای آن مجازات پیش بینی شده است و حاکی از جرم بودن نفوذ به داده ای اطلاعاتی افراد در فضای سایبر و اصل قانونی بودن جرائم از آن استنباط می شود.
در ماده 12 قانون جرایم رایانه ای مصوب سال 1381 اشاره شده است که؛ هرکس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید(می تواند شامل عکس، فیلم، صوت و... باشد)، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یک میلیون ریال تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
در مواد 8-11-13 و 17 این قانون به بیان مجازات دیگر جرایم حوزه هتک حیثیت و نشر اکاذیب، جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی و سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه پرداخته است.
اگر فردی قربانی جرایم فضای سایبر گردد می تواند با تقدیم شکایت خود به دادسرای عمومی و انقلاب محل تقاضای شناسایی مجرم، جبران خسارت و یا جبران حقوق معنوی را داشته باشد.
روند رسیدگی این جرایم بدین شکل است که پس از تقدیم شکایت به دادستان، بازپرس رسیدگی کننده تعیین و پرونده ارجاع می شود و در صورت نیاز به شناسایی هویت مجرم پرونده به پلیس فتا منتقل می گردد تا با استفاده از تخصص این نیرو هویت اصلی متهم کشف گردد.
در قانون جرایم رایانه ای همه افراد در حمایت کامل قرار دارند و و وقوع جرم توسط  همسر و بستگان درجه یک و... مستثنی از این امر نیست و مجازات دارد.
اگر از جرم یا نفوذ واقع شده امکان گرفتن "اسکرین شات" (عکس از صفحه) وجود داشته باشد، قربانی این جرایم قبل از هر عملی، نسبت مورد مذکور و جمع آوری مدارک و مستند سازی جرم واقع شده اقدام نماید.
پیام هایی که در فضای مجازی، مانند ایمیل، یا در شبکه های اجتماعی، بین افراد رد و بدل می شود، از دیدگاه قانون تجارت الکترونیک، دارای ارزش اثباتی، مانند اسناد کاغذی هستند، از این رو، مطالبی که در فضای مجازی منتشر می شوند، هم می تواند منشا مسئولیت کیفری باشند، و هم دلیلی برای اثبات دعوای حقوقی.
برای مثال، هم شاکی، می تواند جهت اثبات جرم توهین و یا تهدید و یا ... به پیام های واتس اپ یا تلگرام استناد کند، و هم طلبکار می تواند به پیام های بدهکار جهت اثبات بدهی استناد نماید.
بنابراین توصیه می شود همانطور که افراد در امضا اسناد، دقت به خرج می دهند، در نگارش و ارسال پیام های مجازی در شبکه های اجتماعی، ایمیل و... نیز، جانب احتیاط را رعایت نمایند.
شایان ذکر است که نفوذ و هک برنامه های رایانه ای اگر برابر با قانون و وفق مقررات رایج صورت گیرد جرم نخواهد بود و عنوان مجرمانه ای در بر ندارد.

محمد قدرتی – پژوهشگر و مدرس دانشگاه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: