شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۷۸۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷ - 13 February 2019
اگر به گوشه ای از تحولات پیش از سفر ولیعهد سعودی به پاکستان بنگریم متوجه می شویم که این سفر بیشتر از کمک به پاکستان، برای دولت میزبان هزینه برداشته و می توان گفت این سفر چندان هم برای اسلام آباد کم خرج نیست.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
 گماشتن بیش از دو هزار نیروی امنیتی، ورود 130 نفر از محافظان سلطنتی از ریاض به اسلام آباد، رزرو 8 هتل مجلل و آغاز تمرینات تیم حفاظت بن سلمان ، از جمله فهرستی طولانی از تامین مقدماتی سفر آتی ولیعهد سعودی به پاکستان است.

گفته می شود که حاکمان سعودی در پی موثر نشان دادن سفر آتی بن سلمان به پاکستان هستند و این روزها تاکید می کنند که این سفر سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری عربستان برای پاکستان را به ارمغان می آورد.
منابع خبری پاکستان امروز گزارش دادند: دولت برنامه ویژه ای برای سفر بن سلمان به اسلام آباد ترتیب داده که در این بین بیش از 2 دو هزار نیروی امنیتی مامور حفاظت از کاروان طویل و عریض ولیعهد سعودی خواهند بود با وجودی که بن سلمان قرار است در کاخ نخست وزیر و یا ریاست جمهوری اقامت کند.

سفارت عربستان در اسلام آباد نیز امروز اعلام کرد: بن سلمان برای انجام سفر رسمی به پاکستان شنبه هفته بعدی وارد اسلام آباد شده و روز یکشنبه با اتمام سفر 24 ساعته خود راهی کوالالامپور پایتخت رسمی و سلطنتی مالزی می شود.
رسانه های پاکستانی می گویند: قرار است در جریان سفر بن سلمان به اسلام آباد تدابیر بی سابقه امنیتی از پایگاه نورخان تا محل اقامت مهمان عربستانی اتخاذ شود. علاوه بر این 130 نفر از اعضای گارد سلطنتی آل سعود برای حفاظت از ولیعهدشان هم اکنون وارد پایتخت پاکستان شده و تمرینات امنیتی آنان با ماموران کشور میزبان آغاز شده است.

دوری از تجمل گرایی و اشرافی گری که هرگز در دستور کار حاکمان سعودی در جریان سفرهای خارجی خود قرار نداشته است، این بار نیز در برنامه های بن سلمان برای سفر به پاکستان روشن است.
منابع خبری پاکستان اعلام کردند: بن سلمان در کاخ نخست وزیری اقامت خواهد داشت اما برای اعضای کاروان سلطنتی وی 8 هتل مجلل از جمله دو هتل پنج ستاره مشهور در پایتخت پاکستان رزرو شده که از هم اکنون حفاظت آن به دست نیروهای ویژه امنیتی از جمله ارتش پاکستان سپرده شده است.

اخیرا نیز علاوه بر ورود تیم امنیتی و رسانه های بن سلمان به اسلام آباد، وسایل ورزشی، مبلمان و دیگر وسایل شخصی ولیعهد سعودی نیز با استفاده از پنج دستگاه کامیون به پایتخت پاکستان منتقل شده است.

 تحرکات سفارت سعودی برای جلب توجه پاکستانی ها
همزمان با نزدیک شدن زمان سفر بن سلمان، سفیر و دیپلمات های سفارت سعودی در اسلام آباد نیز ارتباط خود با مسئولان دولتی، امنیتی به ویژه جامعه مدنی و رسانه ای پاکستا را نیز افزایش دادند.
نواف بن سعید بن احمد المالکی سفیر سعودی در پاکستان روز گذشته به دیدار صادق سنجرانی رئیس مجلس سنای پاکستان رفت و پس از این دیدار آنان از نمایشگاه اختصاصی تحت عنوان پیشرفت عربستان که توسط سفارت سعودی برگزار شده بود، بازدید کردند.
منابع خبری پاکستان از جلسات متعدد دیپلمات های سفارت سعودی با مسئولان امنیتی پاکستان به ویژه رسانه های مختلف این کشور برای پوشش امنیتی و رسانه ای سفر آتی بن سلمان نیز خبر می دهند.

سفر هیات ائتلاف سعودی به ریاست ژنرال پاکستانی

تنها چند روز مانده به سفر ولیعهد سعودی به پاکستان، یک هیات از ائتلاف به اصطلاح ضدتروریسم به رهبری عربستان برای اولین بار به اسلام آباد سفر کرد که ریاست آن ژنرال راحیل شریف فرمانده سابق ارتش پاکستان برعهده دارد.
راحیل شریف و هیات همراه در روزهای اخیر به ترتیب با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر خارجه، صادق سنجرانی رئیس مجلس سنا و عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار کرد.
با وجود گذشت چهار سال از تشکیل آن، هنوز اهداف و برنامه های خود را اعلام نکرده و کشورهای عضو هنوز نمی دانند با چه هدفی به عضویت اجباری این ائتلاف درآمده اند، حتی عمران خان نیز امروز در دیدار ژنرال راحیل شریف هیچ سخنی درباره عملکرد و یا اقدامات احتمالی انجام شده از سوی این ائتلاف به میان نیاورد.

کاخ نخست وزیر پاکستان با انتشار بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد: عمران خان از "اهداف” ائتلاف سعودی تمجید کرد.
بدون شک سفر هیات ائتلاف سعودی به پاکستان در آستانه سفر بن سلمان طبیعی به نظر نمی رسد و چه بسا حاکمان سعودی مانند همیشه به فکر فشار بر پاکستان در قبال چند میلیارد دلار کمک مالی باشند یا اینکه این سفر نوعی امتیاز گرفتن از پاکستان در قبال کمک های مالی ریاض که در ماه های اخیر به اسلام آباد ارائه کرده، باشد.

خشنودی حاکمان عربی از پاکستان دوام نخواهد داشت

در فروردین سال 94 پس از اینکه پارلمان پاکستان با تصویب قطعنامه ای با مشارکت این کشور در ائتلاف سعودی و اماراتی در جنگ علیه یمن مخالفت کرد، انور محمد قرقاش وزیر مشاور درامور خارجی امارات متحده عربی، از تصمیم پارلمان پاکستان درباره یمن مبنی بر ضرورت اتخاذ موضع بیطرفی از سوی اسلام آباد و وارد نشدن به جنگ یمن، به شدت انتقاد کرد و با مبهم، غیرقابل انتظار و خطرناک خواندن این قطعنامه، تهدید کرده بود که پاکستان هزینه سنگینی را بابت اتخاذ موضع مبهم در قبال مساله یمن خواهد پرداخت.

تصویب این قطعنامه از سوی پارلمان پاکستان، موجب خشم برخی اعراب هم پیمان با عربستان سعودی شده است با این حال حاکمان ریاض در این خصوص سکوت کردند و گفته می شود پس از این تصمیم روابط اسلام آباد با ریاض و ابوظبی رو به سردی گرایید.

و اکنون با روی کار آمدن دولت حزب تحریک انصاف به نخست وزیر عمران خان و سفر چند باره وی به پایتخت های عربستان و امارات و همچنین دریافت چند میلیارد دلار کمک از این کشورها، دوباره باعث بهبود روابط پاکستان با این دو کشور شده است.

اما سوال اصلی اینجاست که در آستانه سفر بن سلمان به پاکستان، مقامات دو کشور از سرمایه گذاری تاریخی سعودی ها در پاکستان خبر داده و حتی میزان آن را 20 میلیارد دلار عنوان می کنند، و احتمال اینکه حاکمان سعودی از این کمک های میلیاردی به عنوان اهرم فشار علیه پاکستان جهت مشارکت در طرح های آنان در منطقه استفاده کنند، وجود دارد.

52311

** پاکستان محتاط باشد
مشاور حقوقی سابق وزیر امور خارجه پاکستان و استاد دانشگاه مدیریت علوم شهر لاهور معتقد است، فشارهای داخلی از جمله چالش های اخیر اقتصادی در پاکستان باعث شده تا دولت زیر بار کمک های خارجی از جمله کمک های عربستان و امارات برود.
'دکتر سکندر احمد شاه' اموز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: دولت اسلام آباد از سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری عربستان در جریان سفر رسمی بن سلمان به این کشور خبر داده است اما سوال اینجاست که شرایط این سرمایه گذاری چیست؟ آیا این سفر تنها به امضای چند یاددشت تفاهم نامه ختم خواهد شد؟
وی افزود: عربستان همواره ثابت کرده است که کمک های مالی این کشور به دیگران به ویژه پاکستان، شرایط سیاسی دارد و بدون شک کمک های اخیر سعودی و سرمایه گذاری آتی آنان در پاکستان نیز بدون بهره سیاسی نخواهد بود.
سکندر احمد شاه به دولت پاکستان توصیه کرد که کمک به معیشت کشور و کاهش فشارهای خارجی از جمله کاهش انحصار به وام های صندوق بین المللی پول اقدام خوبی است اما پاکستان باید شرایط فعلی منطقه ای و جهانی را نیز درنظر بگیرد.
وی گفت: متاسفانه وضعیت نه چندان خوب اقتصادی پاکستان باعث شده تا حزب حاکم یعنی تحریک انصاف و شخص عمران خان به کمک های عربستان سعودی وابسته شوند.
آساق*274**1663**
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: