شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۸۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳ - 23 February 2019
ولیعهد عربستان در سفر اخیر خود به چین با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده و یک توافقنامه نفتی را به امضا رساند.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
واس گزارش داد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دیدار شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در پکن اظهار کرد: چین این حق را دارد که اقداماتی را در چارچوب مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی جهت حفظ امنیت ملی خود در پیش گیرد.

رئیس جمهوری چین در این دیدار روابط دو کشور را ستود و گفت: دو کشور همکاری‌های بیشتری در زمینه مبارزه با تروریسم در خاورمیانه با یکدیگر خواهند داشت.

همچنین دو طرف در این دیدار توافقنامه نفتی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را به امضا رساندند.

شی جینپینگ با اشاره به اقدامات ویژه‌ای که عربستان به زعم او برای تقویت ثبات و امنیت داخلی خود انجام داده، گفت: چین با جدیت از تلاش‌های عربستان در راستای توسعه اقتصاد خود و نیز اجرای اصلاحات اجتماعی حمایت می‌کند.

طبق گزارش خبرگزاری واس، دو طرف در این سفر ۳۵ توافقنامه اقتصادی به ارزش کلی بیش از ۲۸ میلیارد دلار به امضا رساندند که شامل توافقنامه‌هایی در زمینه‌های حمل و نقل، انرژی، تجارت، سرمایه‌گذاری، مبارزه با جرائم سایبری، انرژی‌های تجدیدپذیر و حمایت از حقوق مالکیت معنوی و نیز راه‌اندازی یک شرکت مشترک صنایع شیمیایی بود.

همچنین بن سلمان به همراه هان ژنگ، معاون نخست وزیر چین ریاست سومین نشست کمیته مشترک دو کشور را بر عهده داشت.

در این نشست به همکاری‌های مشترک دو کشور و زمینه‌های هماهنگی در زمینه‌های سیاسی و امنیتی پرداخته شده و تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، انرژی، فرهنگ و تکنولوژی بررسی شد و افق‌های همکاری‌های دو جانبه پکن و ریاض در چارچوب رویکرد ۲۰۳۰ عربستان و طرح چین بررسی شدند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: