شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۸۶۳۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵ - 11 March 2019
بعد از حمله پلیس به تظاهرات زنان در روز جهانی زن در میدان تقسیم استانبول در هشتم مارس مقامات ترکیه در معرض انتقادات تندی قرار گرفتند، این انتقادات، رئیس‌جمهوری ترکیه را واداشت تا موضع گیری‌ کرده و در صدد توجیه این سرکوب برآید. رئیس جمهوری ترکیه تظاهرات روز جهانی زن را "بی‌احترامی به اذان" دانست و مسؤولان برگزاری آن را رقبای سیاسی خود خواند.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
ده‌ها هزار نفر روز جمعه در خیابان‌های استانبول دست به تظاهرات زدند که پس از مداخله پلیس این تظاهرات پایان یافت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنان خود با اشاره به ویدئویی تایید نشده که نشان می‌دهد زنان و مردان در هنگام اذان به شعار دادن ادامه می‌دهند، گفت: گروهی که به رهبری حزب اپوزیسیون خلق جمهوری‌خواه و حزب دموکراتیک خلق و به بهانه روز زن در میدان تقسیم گرد هم آمدند با ادامه شعارهایشان و سوت زدن هنگام پخش اذان رفتاری بی‌ادبانه داشتند.

 
اردوغان در آستانه انتخابات محلی ۳۱ مارس در حال برگزاری سخنرانی‌هایی در سراسر کشور است و معمولاً طی این سخنرانی‌ها از اپوزیسیون ترکیه انتقاد می‌کند. او حزب خلق جمهوری‌خواه را به اتحاد با حزب دموکراتیک خلق متهم می‌کند؛ حزبی که اردوغان می‌گوید جبهه‌ای سیاسی برای شبه‌نظامیان کرد است.

گروه "راهپیمایی شبانه فمینیست‌ها در هشتم مارس" در بیانیه‌ای از استفاده از تظاهرات روز جمعه به عنوان "ابزاری انتخاباتی" انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گروه در بیانیه خود اظهار کرد: خشونت پلیس علیه هزاران زن که در این تظاهرات شرکت کرده یا تلاش می‌کردند که در آن شرکت کنند، نمی‌تواند با زبان قطبی‌سازی، اخبار جعلی و نفرت پراکنی مخفی شود.

اردوغان طی سخنرانی خود همچنین بخش کوتاهی از ویدئوی تظاهرات روز زن و فیلمی از تظاهرات اپوزیسیون‌ در سال ۲۰۱۱ را پخش کرد و گفت، شرکت کنندگان در این تظاهرات پرچم ترکیه را در دست ندارند.

او همچنین اظهار کرد: اپوزییون با این بی‌احترامی به پرچم و اذان ما به آزادی و آینده ما می‌تازد.

اردوغان معمولاً می‌گوید حزب حاکم عدالت و توسعه به مسلمانان آزادی بیشتری داده است. زنان ترکیه تا چند سال پیش از داشتن حجاب در سازمان‌ها و نهادهای دولتی و دانشگاه‌ها منع می‌شدند.

مساله اذان از زمان تشکیل ترکیه در سال ۱۹۲۳ در کانون جنجال‌ها قرار داشته است. از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۵۰ پخش اذان به زبان عربی در ترکیه ممنوع بود.

اخیراً در سال ۲۰۱۸ نیز یکی از اعضای حزب خلق جمهوری‌خواه خواستار پخش اذان به زبان ترکی شد که جنجال‌هایی را به همراه داشت.
برچسب ها: اردوغان ، اذان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط پارلمان
۴ تذکر نماینده شیراز به وزیر آموزش و پرورش
در صحن علنی مجلس مطرح شد؛

۴ تذکر نماینده شیراز به وزیر آموزش و پرورش

نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز گفت: لازم است وزیر محترم آموزش و پرورش درباره صندوق ذخیره ارزی توضیحات کاملی به مجلس ارائه دهند یا اینکه مجلس و نهادهای نظارتی ورود و نظارت خود را در این بخش که انتظار جامعه فرهنگیان است بیشتر داشته باشد.
مخالفت مجلس با امکان عزل نمایندگان

مخالفت مجلس با امکان عزل نمایندگان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امکان عزل نمایندگان با حکم دیوان عالی کشور در صورت از دست دادن شرایط نمایندگی در طول دوره مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.
FATF ساز و کاری برای جلوگیری از اختلاس‌ هاست
رئیس کمیسیون امنیت ملی:

FATF ساز و کاری برای جلوگیری از اختلاس‌ هاست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که FATF ساز و کاری است که در صورت استفاده لازم از آن می‌توان جلوی خیلی از اختلاس‌ها و جرایم سازمان یافته بین‌المللی به خصوص در بعد مالی را گرفت و افراد را تحت تعقیب قرار داد.
لازمه موفقیت فروش نفت در بورس چیست؟
ادیانی با ضروری دانستن تغییر شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس:

لازمه موفقیت فروش نفت در بورس چیست؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: اگرچه زیرساخت‌های عرضه نفت در بورس در حد قابل‌قبول ایجاد شده‌اند اما کم و کاستی‌هایی در نوع عملیات، شیوه عرضه و نحوه خرید و فروش وجود دارد.
ثبت سفارش خودرو برای دلالان غیرممکن شود
سیاوشی در نطق میان دستور:

ثبت سفارش خودرو برای دلالان غیرممکن شود

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ثبت سفارشات باید به گونه ای تنظیم شود که فقط مصرف کننده واقعی آن را انجام داده و ثبت برای دلالان غیرممکن شود.
مدیریت مقابله با قاچاق کالا به سپاه داده شده است
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

مدیریت مقابله با قاچاق کالا به سپاه داده شده است

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت که به دلیل ضعف مدیریت در کنترل قاچاق، مدیریت مقابله با قاچاق به سپاه واگذار شده که امیدواریم بتواند جلوی قاچاق کالاها را بگیرد.
توجه ویژه مجلس به تولید و کشاورزی در لایحه بودجه ۹۸
اکبری مطرح کرد:

توجه ویژه مجلس به تولید و کشاورزی در لایحه بودجه ۹۸

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس،گفت:سالانه حدود سه میلیون تن گندم در اختیار صنوف و صنایع قرار داده می‌شود که درآمدی معادل ۲هزار و ۱۰۰میلیارد تومان دارد که صرف پرداخت بهای گندم به کشاورزان می‌شود.
تخریب باغ‌ های تهران نشان از عدم درک از مدیریت شهری
رحیمی مطرح کرد:

تخریب باغ‌ های تهران نشان از عدم درک از مدیریت شهری

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه موفقیت مدیریت شهری در گرو ایجاد توازن و همخوانی میان محیط زیست و رفاه شهری است، گفت: تخریب باغ‌های باقی مانده توسط شورای شهر تهران نشان از عدم درک نیازهای واقعی پایتخت است.
تیتر دو
سوتیتر
خارج از دستور