شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۸۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶ - 11 March 2019
روایت ملاقات انجام‌نشده محمدجواد ظریف با پادشاه عربستان و سفر نکردن وزیر خارجه ایران به این کشور جالب است.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
 «محمدجواد ظریف برای دومین بار در هفته گذشته از سفری که پنج سال پیش قرار بود به ریاض انجام شود، صحبت کرده است. ریاض اعلام کرد که پادشاه در استراحت است و آن سفر انجام نشد. در حالی که همه سفرهای جواد ظریف در آن دوران در منطقه با ملاقات با عالی‌ترین مقام میزبان برنامه‌ریزی می‌شد. در حالی که بعد از آن هم جواد ظریف برای حضور در مراسم ترحیم پادشاه عربستان به ریاض سفر کرد اما ملاقات او در قامت وزیر خارجه و برای انجام گفت‌وگوهای دیپلماتیک هیچ‌گاه به شبه‌جزیره عربستان انجام نشد. حتی در یکی از جلسات سازمان کنفرانس اسلامی در جده که ریاض از تهران دعوت کرده بود، به دلیل مشغله آن روزهای ظریف به واسطه انجام مذاکرات هسته‌ای، معاون عربی او حاضر شد. با این حال روایت آن ملاقات انجام‌نشده جالب است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون سابق وزیر خارجه در حوزه کشورهای عربی و آفریقایی، درباره سفر انجام‌نشده جواد ظریف به عربستان به «شرق» توضیح داد. او گفت: «همان پنج سال پیش قرار بود آقای ظریف به عربستان سفر کند و من برای هماهنگی انجام این سفر و برنامه‌ریزی ملاقات‌ها به ریاض سفر کردم؛ مطابق همه سفرها که قبل از انجام سفر بر سر موضوعات و ملاقات‌ها توافق می‌شود. تلاش ایران این بود که فصل جدید روابط را با عربستان آغاز کنیم. از این رو تهران ایده‌هایی داشت و ابتکاراتی در جلسات با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه چند کمیته اقتصادی، امنیتی و کنسولی اندیشیده شده بود تا بر سر برخی سوءتفاهم‌ها بحث شود و مکانیسم رفع آنها طراحی شود.»

امیرعبداللهیان در ادامه، برنامه‌ریزی برای آن ملاقات را این‌گونه توضیح داد: «من با آقای سعود الفیصل، وزیر خارجه وقت عربستان، ملاقات کردم و طرح و برنامه خودمان را برای انجام سفر با او در میان گذاشتم اما آقای سعود الفیصل به من گفت که ما یک کشور پادشاهی هستیم و برای رفع یک مسئله نیازی به تشکیل کمیته نداریم. هر وقت که تصمیم بگیریم روابط‌مان با یک کشور بهبود یابد، صفحه سیاه رابطه را ورق می‌زنیم و رابطه دوستی با آن کشور برقرار می‌کنیم. نیازی به کمیته و اسناد توافق نداریم.»

معاون سابق وزیر خارجه در حوزه کشورهای عربی در ادامه درباره این ملاقات توضیح داد: «قرار بود آن ملاقات در زمانی خیلی نزدیک انجام شود اما خبر انجام آن سفر قرار بود در چند روز آینده به تهران اعلام شود. اطلاعی که ریاض به تهران داد، این گونه بود که ملک در آن زمان در پایتخت نیست و برای استراحت از پایتخت خارج شده است. تأکید دولت و وزیر خارجه ایران این بود که حتماً با پادشاه ملاقات انجام شود اما با توجه به اطلاع ریاض درباره حضور نداشتن پادشاه، تهران تصمیم گرفت بار دیگر این سفر را بررسی و دوباره درباره آن برنامه‌ریزی کند. سعود الفیصل در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی آن سال با وزیر خارجه ایران ملاقات کرد و با وجود فضای مثبتی که در دیدار حاکم بود، در نشست خبری بعد از ملاقات، حرف‌های غیر منطقی و اتهاماتی علیه ایران مطرح کرد که به شدت موجب تعجب و واکنش ما شد. با توجه به این ادعاها و فضای نامناسبی که بار دیگر بین دو کشور ایجاد شد، معلوم بود که سعودی‌ها تمایلی به انجام این ملاقات ندارند و عملاً موجب لغو این سفر شدند.»
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط پارلمان
۴ تذکر نماینده شیراز به وزیر آموزش و پرورش
در صحن علنی مجلس مطرح شد؛

۴ تذکر نماینده شیراز به وزیر آموزش و پرورش

نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز گفت: لازم است وزیر محترم آموزش و پرورش درباره صندوق ذخیره ارزی توضیحات کاملی به مجلس ارائه دهند یا اینکه مجلس و نهادهای نظارتی ورود و نظارت خود را در این بخش که انتظار جامعه فرهنگیان است بیشتر داشته باشد.
مخالفت مجلس با امکان عزل نمایندگان

مخالفت مجلس با امکان عزل نمایندگان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امکان عزل نمایندگان با حکم دیوان عالی کشور در صورت از دست دادن شرایط نمایندگی در طول دوره مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.
FATF ساز و کاری برای جلوگیری از اختلاس‌ هاست
رئیس کمیسیون امنیت ملی:

FATF ساز و کاری برای جلوگیری از اختلاس‌ هاست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که FATF ساز و کاری است که در صورت استفاده لازم از آن می‌توان جلوی خیلی از اختلاس‌ها و جرایم سازمان یافته بین‌المللی به خصوص در بعد مالی را گرفت و افراد را تحت تعقیب قرار داد.
لازمه موفقیت فروش نفت در بورس چیست؟
ادیانی با ضروری دانستن تغییر شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس:

لازمه موفقیت فروش نفت در بورس چیست؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: اگرچه زیرساخت‌های عرضه نفت در بورس در حد قابل‌قبول ایجاد شده‌اند اما کم و کاستی‌هایی در نوع عملیات، شیوه عرضه و نحوه خرید و فروش وجود دارد.
ثبت سفارش خودرو برای دلالان غیرممکن شود
سیاوشی در نطق میان دستور:

ثبت سفارش خودرو برای دلالان غیرممکن شود

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ثبت سفارشات باید به گونه ای تنظیم شود که فقط مصرف کننده واقعی آن را انجام داده و ثبت برای دلالان غیرممکن شود.
مدیریت مقابله با قاچاق کالا به سپاه داده شده است
یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

مدیریت مقابله با قاچاق کالا به سپاه داده شده است

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت که به دلیل ضعف مدیریت در کنترل قاچاق، مدیریت مقابله با قاچاق به سپاه واگذار شده که امیدواریم بتواند جلوی قاچاق کالاها را بگیرد.
توجه ویژه مجلس به تولید و کشاورزی در لایحه بودجه ۹۸
اکبری مطرح کرد:

توجه ویژه مجلس به تولید و کشاورزی در لایحه بودجه ۹۸

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس،گفت:سالانه حدود سه میلیون تن گندم در اختیار صنوف و صنایع قرار داده می‌شود که درآمدی معادل ۲هزار و ۱۰۰میلیارد تومان دارد که صرف پرداخت بهای گندم به کشاورزان می‌شود.
تخریب باغ‌ های تهران نشان از عدم درک از مدیریت شهری
رحیمی مطرح کرد:

تخریب باغ‌ های تهران نشان از عدم درک از مدیریت شهری

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه موفقیت مدیریت شهری در گرو ایجاد توازن و همخوانی میان محیط زیست و رفاه شهری است، گفت: تخریب باغ‌های باقی مانده توسط شورای شهر تهران نشان از عدم درک نیازهای واقعی پایتخت است.
تیتر دو
سوتیتر
خارج از دستور