شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۸۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷ - 16 April 2019
شخص مودی در صورتی که تشخیص دهد بیشتر از میزان درآمد او مالیات تعیین کرده اند یا این مقدار مالیات برخلاف مقررات است می تواند به برگه مالیاتی اعتراض کرده و برای حل اختلاف به هیات حل اختلاف مراجعه کند.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
مالیات قطعی همان چیزی است که اداره امور مالیاتی عملکرد مودیان مالیاتی را بررسی کرده و برطبق قانون اساسی، مالیاتی را برای آن ها مشخص کرده و طی برگه تشخیص به مودی ابلاغ می کند. شخص مودی در صورتی که تشخیص دهد بیشتر از میزان درآمد او مالیات تعیین کرده اند یا این مقدار مالیات برخلاف مقررات است می تواند به برگه مالیاتی اعتراض کرده و برای حل اختلاف به هیات حل اختلاف مراجعه کند.

البته در برخی موارد مودی رای و نظر هیئت حل اختلاف را می پذیرد و نسبت به آن تمکین می کند و در برخی موارد درست عکس جریان اتفاق می افتد و مودی رای و نظر آن ها را نمی پذیرد و درخواست تجدیدنظر نسبت به مقدار مالیات مشخص شده را می دهد.

بنابراین مودی می تواند به هیات تجدید نظر مراجعه کرده و مراتب اعتراض خود را نسبت به رای صادره اعلام کند.

توجه داشته باشید که رای این هیئات لازم الاجراست و اداره مالیاتی می تواند رای این هیئت را اجرا کند.

در صورتی که مودی رای هیئت حل اختلاف را قبول نداشته باشد، هم شخص مودی و هم اداره امور مالیاتی موظف هستند که براساس ماده ۲۵۱ قانون مالیات های مستقیم به شورای عالی مالیاتی شکایت کرده و درخواست نقض رای و تجدیدنظر در رقم مالیاتی را بدهند و این کار ظرف مدت ۱ ماه و پس از ابلاغ رای قطعی هیات حل اختلاف مالیاتی مستقیم و به استناد عدم رعایت قوانین و مقررات موضوعه باید انجام پذیرد.

حال اگر مودی در مدت یک ماه نسبت به رقم مالیاتی خود اعتراض نکرد یا به اسنادی دست یافته که می تواند رای امور مالیاتی صادره را به نفع خود تغییر دهد چکار می تواند بکند؟


براساس ماده ۲۵۱، این ماده در مورد مالیات های مستقیم و غیرمستقیم قطعی شده و نمی توان آن را در مرجع دیگری مطرح کرد، به عبارت دیگر شما همه مراحل قانونی را پشت سر گذاشته اید و همچنین براساس مدارک و مستندات خود، رقم مالیاتی مشخص شده را عادلانه نمی پندارید، بنابراین آخرین راه حل این است که به وزیر اقتصاد و دارایی درخواست خود را طی نامه ای مطرح کرده که در این صورت وزیر اقتصاد می تواند براساس اختیارات خود، پرونده شما را به هیاتی ۳ نفره ارجاع دهد که سه نفر را خود انتخاب می کند.

رای این هیئت قطعی بوده و لازم الاجراست و مودی نمی تواند به این رای اعتراض کند و درخواست تجدیدنظر نیز وجود نخواهد داشت.
برچسب ها: مالیات قطعی ، مالیات
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: