شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۹۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵ - 01 June 2019
وزیر راه و شهرسازی از تشکیل موسسه های استیجاری تحت ماده ٢ قانون ساماندهی مسکن برای کنترل بازار اجازه بها در آینده نزدیک خبر داد.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
«محمد اسلامی» روز شنبه بعد از مراسم کلنگ زنی واحدهای مسکونی در شهر جدید اندیشه در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه وزارت راه برای کنترل بازار اجاره بها گفت: برنامه وزارت راه برای مسکن استیجاری در قالب ماده ٢ قانون ساماندهی و همچنین ماده ٢ آیین نامه تنظیم خواهد شد.

اسلامی ادامه داد: به این ترتیب موسسه هایی به وجود خواهد آمد که هر کسی می خواهد خانه خود را اجاره دهد به این موسسه ها واگذار می کند و در غالب یک شیوه نامه، قرارداد اجاره نوشته می شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این برنامه به عنوان بخشی از قانون در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر شیوه نامه را تنظیم کنیم و موسسه های استیجاری شکل بگیرند.

وی در خصوص برنامه فوری وزارت راه برای کنترل نرخ اجاره بها نیز گفت: دولت نمی تواند سقف اجاره بها را تعیین کند و به دنبال این کار هم نیست.

اسلامی گفت: تمام اقدامات ما در جهت اجرای قانون ساماندهی، عرضه و تولید مسکن است.

ماده ۲ قانون ساماندهی به دولت اجازه می دهد نسبت به واگذاری زمین تحت تملک خود با اعمال تخفیف، تقسیط یا واگذاری حق بهره‌برداری به صورت اجاره‌ای ارزان قیمت در قالب هشت برنامه‌ اقدام کند.

این هشت برنامه به این شرح است:

۱- حمایت از تولید و عرضه مسکن اجاره‌ای توسط بخش غیردولتی متناسب با مدت بهره‌برداری از واحد مسکونی به صورت اجاره‌ای.
۲- حمایت از تولید و عرضه مسکن برای گروههای کم‌درآمد اعضاء تعاونی های مسکن یا تحت پوشش نهادهای متولی این گروهها یا خیّرین مسکن‌ساز یا سایر تشکلهای غیردولتی
مرتبط.
۳- حمایت از تولید و عرضه مسکن(اجاره و اجاره به شرط تملیک) از طریق نهادهای غیردولتی، دستگاههای متولی گروههای کم‌درآمد و خیّرین و واقفین مسکن ساز.
۴- حمایت از تولید انبوه و عرضه مسکن توسط بخش غیردولتی با استفاده از فناوریهای نوین و رعایت الگوی مصرف مسکن.
۵- حمایت از سرمایه‌گذاریهای داخلی و خارجی در اجراء طرحهای تولید مسکن.
۶- حمایت از احداث مجموعه‌های مسکونی خاص اقشار کم‌درآمد و محروم توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و خیرین مسکن‌ساز(با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی).
۷- حمایت از بهسازی و نوسازی و تولید و عرضه مسکن در بافتهای فرسوده شهری و سکونتگاههای غیررسمی توسط بخش غیردولتی.
۸- حمایت از کیفیت ساخت و ساز واحدهای مسکونی از طریق پرداخت بخشی از هزینه‌های بیمه کیفیت.
منبع: ایرنا
برچسب ها: اجاره بها ، مسکن
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: