شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۹۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵ - 13 May 2020
در آستانه تشکیل مجلس یازدهم که با پیروزی قاطع جریان اصولگرا همراه بود، اینک موضوع تعیین رییس مجلس آینده به مهم‌ترین مسئله پیش روی جبهه اصولگرایی تبدیل شده است.
شبکه خبری منتخبان ملت؛
در آستانه تشکیل مجلس یازدهم که با پیروزی قاطع جریان اصولگرا همراه بود، اینک موضوع تعیین رییس مجلس آینده به مهم‌ترین مسئله پیش روی جبهه اصولگرایی تبدیل شده است. انتخاب رییس مجلس از آن رو واجد اهمیت است که بازتاب دهنده برآیند جناح‌بندی‌های درون مجلس است. از سوی دیگر برآیند جهت‌گیری و سمت و سوی مجلس یازدهم را نشان می‌دهد.
در این خصوص توجه به چند نکته ضروری است:
۱. متاسفانه در هفته‌های اخیر شاهد بودیم عده‌ای از منتخبان  مجلس یازدهم با رویکردی قومی و قبیله‌ای در تلاشند تا رییس مجلس حتما از مناطق و از استان‌های خاص باشد.
از این رو به دنبال آن هستند که با تشکیل یک فراکسیون نانوشته قومی، که در عمل معنایی جز تشدید گسل‌های قومی ندارد، آقای نیکزاد (وزیر اسبق راه و شهرسازی) را به ریاست مجلس برسانند.
۲. این رویکرد، بسیار خطرناک و ضدامنیت ملی است. در شرایطی که دشمنان به دنبال ضربه زدن به وحدت ملی کم‌نظیر در ایران اسلامی هستند، تشدید گسل‌های قومی و قبیله‌ای معنایی جز بازی در زمین دشمن ندارد و تالی فاسد این اقدامات تفرقه‌افکن بر اهل بصیرت پوشیده نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی باید یک شخصیت فراگیر ملی باشد. طرح مسائلی از قبیل این که رییس مجلس از استان ما و از فلان قومیت باشد، یادآور بازی‌های کودکانه دوران جاهلیت است.
رییس مجلس باید فردی از میان رجال سیاسی ملی باشد و جریان اصولگرایی هرگز نباید در دام بازی‌های جریان‌های مرتجع قوم‌گرا در برخی استان‌های کشور بیفتد. چرا که وقوع آن سمی برای وجهه جریان‌های انقلابی و اقدامی ضدامنیت ملی است.
۳. با نگاهی به چهره‌هایی که تاکنون به عنوان رییس مجلس یازدهم مطرح شده‌اند به نظر می‌رسد آقای قالیباف بیش از سایرین برای ریاست مجلس، مناسب باشد.
به یاد داشته باشیم و فراموش نکنیم برخی از فعالان اصلاح‌طلب و همچنین اعتدال‌گرا در یک سال آینده به دنبال آن هستند که با ترسیم چهره‌ای خشن و افراطی از جریان اصولگرا و ترساندن مردم از حاکمیت اصولگرایان و سوار شدن بر این موج هراس‌آفرینی، از شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو جلوگیری کنند.
قالیباف در طی چند دهه فعالیت مدیریتی خود، ثابت کرده است در هر جایی که مدیر بوده، مدیری تحول‌آفرین، جهادی، به دنبال پیشرفت و توسعه و در عین حال مومن و پایبند به اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی بوده است.
فهرست اقدامات تحول‌گرایانه قالیباف از فرماندهی پلیس تا شهرداری تهران، گویای توانمندی مدیریتی ایشان است که نیازی به برشمردن مجدد نیست. این توان مدیریتی ستودنی، قالیباف را به یک سرمایه ارزشمند ملی و یک سرمایه قابل اتکا در جبهه اصولگرایان تبدیل کرده است که کم‌توجهی به آن در واقع نوعی سرمایه‌سوزی است.
از سوی دیگر روحیه تعامل سازنده قالیباف می‌تواند در مدیریت مجلس، باعث جلوگیری از آن منازعاتی شود که در طی سال‌های ۹۰ الی ۹۲ میان رییس مجلس و رییس جمهور وقت به وجود آمد و به تعبیر مقام معظم رهبری، اتفاقات تلخی را رقم زد.
با التفات به شرایط کشور، محمدباقر قالیباف، بهترین سکاندار برای اداره و ریاست مجلس شورای اسلامی است و با توجه به این که رییس مجلس یکی از اعضای جلسات سران قوا است و این جلسات در شرایط کنونی کشور (با تفویض اختیاری که از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته) دارای اختیارات گسترده تصمیم‌گیری است، به نظر می‌رسد با توجه به جمیع جهات، لازم است یک شخصیت برجسته و با قدرت تاثیرگذاری بالا به عنوان رییس مجلس در آن حاضر باشد تا مجلس را بار دیگر به راس امور بازگرداند.
امین خسروی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: