شبکه خبری منتخبان ملت

کد خبر : ۹۹۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹ - 24 June 2020
در جلسه شورای هماهنگي مديران بازرسی دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارايی مطرح شد؛
شبکه خبری منتخبان ملت؛
دكتر حسين مهري تأكيد كرد: هر سازمان موفق به دنبال انجام فعاليت هاي ارزش آفرين و حفاظت از ارزش هاي ايجاد شده براي ذينفعان خود مي باشد كه در اين ميان نقش بازرسي بسيار مهم و حياتي است.
.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانك صنعت و معدن، دكتر حسين مهري مديرعامل بانك صنعت و معدن در نهمين جلسه شوراي هماهنگي مديران بازرسي دستگاه هاي تابعه وزارت امور اقتصادي و دارايي كه صبح امروز سوم تيرماه به ميزباني اين بانك و با حضور دكتر فروزنده عضو هیأت علمی دانشگاه، دکتر عبدالهی مدير كل مرکز بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادي و دارايي و مدیران بازرسی دستگاههای نظام اقتصادی کشور برگزار شد، ضمن تبريك ولادت با سعادت حضرت معصومه عليها السلام و دهه کرامت اظهار داشت: مديران حوزه بازرسي در وزارت امور اقتصادي و دارايي همواره اقدامات مؤثري در مقوله فرهنگ سازي دارند و آموزش و تبادل مستمر تجربيات در پيشگيري از وقوع تخلفات و شناسايي نقاط آسيب پذير در نظام اقتصادي نقش اساسي دارند.
دكتر مهري بيان داشت: تحقق شعار جهش توليد در اين شرايط سخت اقتصادي يك تكليف است كه همه وظيفه داريم تمام توان خود را در كمك به صنعتگران و كارآفرينان كشور به كار گيريم و بررسي شاخص هاي مالي و اقتصادي در اين بانك نشان مي دهد كه عليرغم فشار تحريم ها و مشكلات موجود توانسته ايم نقش مهمي در پرداخت تسهيلات به بخش صنعت و معدن كشور داشته باشيم.
وي با اشاره به افزايش سوددهي و ارتقاي عملكرد بانك كه منجر به بهبود و اصلاح ناترازي در بانك شده است، گفت: با هدفگذاري براي ارتقاي بهبود بيشتر اين شاخص ها و تلاش مستمر كاركنان در كنار اصلاح ساختار بانك، تمركز بر اجراي حاكميت شركتي و بانكداري ديجيتال جزء اولويت هاي بانك صنعت و معدن است كه در نتيجه ي اجراي حاكميت شركتي نقش واحدهاي نظارتي در بانك بسيار پر رنگتر شده و بر اساس مدل سه خط دفاعي تعريف مي شود.
مديرعامل بانك صنعت و معدن تأكيد كرد: برگزاري اينگونه جلسات در انتقال تجربيات و انجام تعامل ها براي حل مشكلات مشتريان و كارآفرينان در نظام اقتصادي كشور بسيار مهم و سازنده است كه در نتيجه آن شناسايي مشكلات و نارسايي هاي سيستم ميسر مي شود و بررسي عملكرد، آسيب شناسي و ارائه پيشنهادهاي سازنده و اصلاح فرآيندهاي عملياتي از كاركردهاي مهم واحد بازرسي است كه با تبادل تجارب صورت مي گيرد.
دكتر مهري افزود: همگام سازي بازرسي با تغييرات و فرصت هايي كه فناوري و تكنولوژي هاي جديد در اختيار قرار مي دهد، بستري را فراهم مي سازد كه از وقوع هر تخلف و لغزشي جلوگيري بعمل آيد زيرا پيشگيري مقدم برمچ‏گيري و برخورد است و آموزه هاي ديني و سفارشات ائمه و معصومين(ع) نيز گواهي بر اين امر است و اين موضوع نقش مهمي در اصلاح فرآيندها و كاهش هزينه هاي بانك دارد.
اين مدير ارشد بانكي خاطرنشان كرد: به روز بودن و تسلط بر آيين نامه ها و بخشنامه ها، نقش بازرسان را براي ايفاي مسئوليت هاي ارشادي و نظارتي تقويت مي كند و آموزش و فرهنگ سازي و تمركز بر كنترل هاي دروني در انجام تعهدات بسيار مؤثر است.
وي در ادامه عنوان داشت: اقتدار، استقلال، تعامل و داشتن ارتباطات با مجموعه در حرفه بازرسي بسيار مهم است به نحويكه استقلال و كنترل مي تواند منجر به ايجاد محيطي امن براي بروز رفتارهاي نوآورانه و كارآفرينانه شود.
دكتر مهري بيان داشت: ايجاد اعتماد و ارتقاء جايگاه مجموعه بانك صنعت و معدن نزد افكار عمومي و مشتريان از كاركردهاي وجود واحد بازرسي كارآمد در اين بانك است.

شفافیت و توسعه نظارت هاي هوشمند در نظام اقتصادي كشور موجب تقويت سرمايه اجتماعي و اعتماد مردم مي شود
دكتر لطف الله فروزنده عضو هيأت علمي دانشگاه نيز كه در اين نشست حضور داشت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: نظام جمهوري اسلامي ايران در بحث استراتژي و راهبرد با موفقيت عمل كرده و در حوزه عملكردي نيز اقدامات مؤثري در حوزه ملی و بین المللی صورت گرفته است اما با توجه به كارشكني هاي غرب و نظام سلطه و اعمال تحريم هاي ظالمانه، نظام اقتصادي ما با چالش هايي مواجه است كه بخشي از آن با نظارت صحيح قابل حل و پيگيري است.
وي يادآور شد: عملكرد مديران دولتي در بخش هاي مختلف اقتصادي و بانكي بايد به گونه اي باشد كه بستری برای وقوع فساد فراهم نشود و براي تحقق اين مهم لازم است، شفافيت و توسعه نظارت های هوشمند در همه امور در دستور كار مديران باشد و در اين زمينه از تمامي توان و ابزارها و تكنولوژيهاي موجود در جهت شفاف سازي بهره برداري كنيم.
وي با اشاره به فرازهايي از بيانات حضرت علي (عليه السلام) در نهج البلاغه خصوصيات يك مدير و مسؤل را برشمرد و افزود: براي حفظ سلامت اداري مديران دولتي در نظام اقتصادی مي بايست از بين افراد صالح، امین، مجرب و كارآمد انتخاب شوند و داراي نگاه راهبردي و برنامه محور باشند تا ضمن شناسايي فرصت ها و تهديدها در سازمان،از هر كدام متناسب با نقاط قوت و ضعف بهره برداري كنند.
دكتر فروزنده تصريح كرد: مقوله خود كنترلي همان شرط تقوا است كه همواره در فرهنگ اسلامي از آن به عنوان يكي از مهمترين خصوصيات يك مدير اسلامي ياد مي شود و سبب ايجاد اعتماد در سازمان خواهد شد و بايد توجه داشته باشيم كه اعتماد و نظارت همواره بايد همسو باشد و مديران به زيرمجموعه تحت سرپرستي مسلط باشند و زمينه وقوع فساد و تخلف را شناسايي كرده و در بدو امر جلوگيري نمايند.
وي همچنين پيشقدم بودن در امر انقلابيگري و نگاه به عواقب امور را از ديگر خصوصيات يك مدير موفق بيان نموده و بر دارا بودن نگاه راهبردي و پيگير بودن در دستيابي به نتايج مورد انتظار مردم به عنوان ولي نعمتان نظام تأكيد كرد.
دكتر فروزنده اصلاح نظام بانكي در شرايط فعلي را يكي از ضرورت هاي نظام اقتصادي كشور برشمرد و افزود: شفافیت و توسعه نظارت هوشمند در سيستم اقتصادي و حل مشكلات ساختاري در اين زمينه مي تواند در تقويت سرمايه و اعتماد مردم مؤثر باشد.
در اين جلسه هادي عبداللهي مدير كل مرکز بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی نيز از نقش و جايگاه نظارت مردمي در اجرايي نمودن سامانه "سوت زني" سخن گفت و افزود: اين سامانه جهت كشف و گزارش دهي فساد توسط عموم مردم به نهادهاي ذي صلاح راه اندازي شده كه گام ارزشمندي در راستاي مبارزه با فساد و ايجاد شفافيت در وزارت اقتصاد و دارايي خواهد بود.
وي همچنين از تغيير رويكرد از بازرسي حضوري به بازرسي سيستمي و هوشمند به مثابه يك ضرورت ياد كرده و عنوان داشت: با تحولات اساسي صورت گرفته در حوزه هاي اقتصادي و بانكي لزوم همگام سازي امر بازرسي با اين تغييرات مشهود است كه مي تواند سبب كشف به موقع عارضه ها شده و علاوه بر آن بازرسي و نظارت را به يك فرآيند پويا و مستمر تبديل خواهد ساخت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: