صنعت؛ فرصت فراموش شده برای توسعه کویر
 عباسعلی پوربافرانی با اشاره به صنایع مناسب مناطق کویری، گفت: مناطق کویری پتانسیل و ظرفیت خاصی برای توسعه اقتصاد دارند. در منطقه خور و بیابانک معادن بسیاری وجود دارد که با سرمایه‌گذاری‌های کافی می‌توان از این  فرصت برای توسعه اقتصادی استفاده کرد؛ سرمایه گذاری در حوزه معدن باعث ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد.

نماینده مردم نایین، خور، بیابانک در مجلس شورای اسلامی افزود: معادن سرب، مس و پتاس در حوزه انتخابیه اینجانب کشف و در حال استخراج است. معدن سنگ آهن نیز در این منطقه وجود دارد که هنوز به مرحله استخراج نرسیده است.

ضرورت توسعه صنایع دستی و فرش در مناطق کویری

وی خاطرنشان کرد: اگرچه در مناطق کویری نمی‌توان صنایع آب‌بر راه اندازی کرد اما این مناطق ظرفیت مناسبی برای توسعه صنایع دستی و فرش دارد. فرش نایین شهرت جهانی دارد و در صورتی که سرمایه‌گذاری‌های لازم برای استفاده از این ظرفیت انجام شود درآمدهای مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد.

High tech رویکرد نوینی برای استفاده از ظرفیت کویر

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: High tech  یکی دیگر از صنایعی است که توسعه آن در مناطق کویری عایدی بسیاری برای مردم ایجاد می‌کند این صنعت رویکرد نوینی از صنایع هستند که از فناوری برتر و بالایی برخوردار بوده و دانش فنی ، نوآوری و خلاقیت ، توجهی در تعریف و تکوین آن دارد. مشخصه اصلی این صنایع ، ایجاد ارزش افزوده بالا، اتکا به نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده و تحت تاثیر قراردادن سایر بخش های تولیدی و خدماتی از طریق افزایش بهره وری است.

رئیس فراکسیون توسعه روستایی با بیان اینکه قطعه‌سازی یکی دیگر از صنایعی است که می‌توان در مناطق خشک و کویری از آن بهره برد، تاکید کرد: هر صنعتی که نیازمند آب نباشد می‌تواند در مناطق کویری راه‌اندازی و توسعه یابد چراکه نیروی تخصصی و ماهر نیز در این مناطق بسیار است.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بهره برداری از ظرفیت مناطق کویری، بیان کرد: بهره‌برداری از مناطق کویری به حمایت مسئولان، سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات نیاز دارد تا زیرساخت‌های مناسب برای آب، برق، گاز و... ایجاد شود.


حمایت از صنعت گردشگری توسعه اقتصادی مناطق کویری را به همراه دارد

نماینده نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: صنعت گردشگری کویر نیز یکی از ظرفیت‌هایی است که در صورت حمایت می‌تواند در توسعه اقتصادی منطقه موثر باشد. در حال حاضر بوم گردی های بسیاری راه اندازی شده که جذابیت خاصی برای گردشگران دارند.